Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 28 December 2023 13:39
 ~ Modified On: 28 December 2023 14:48
5 min Read

bianet's women-LGBTI+ editor Kepenek faces legal action over earthquake-related post

Journalist Evrim Kepenek, who shared information about the gendarmerie seizing aid gathered in Maraş Pazarcık after the earthquake, will face trial with a potential prison sentence ranging from 1 to 3 years. 24 journalists have been subjected to judicial harrassment in a year in the scope of the new article 217/A of the criminal code related to "spreading misleading information to the public."
Enlarge Image
bianet's women-LGBTI+ editor Kepenek faces legal action over earthquake-related post
Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda...

Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda haber ve makaleleri yayınlandı. İfade özgürlüğü alanında birçok haber ve makaleye görüş verdi. Yazıları İngilizce başta olmak üzere Fransızca, İtalyanca ve Çerkesceye çevrildi. 8 Mart 2018’deki Feminist Gece Yürüyüşünde çektiği fotoğraflar İstanbul Büyükşehir Belediyesince sergilendi. Erciyes Üniversitesi Gazetecilik mezunu.

show more
related news
Back to Top