SERDAR KORUCU YAZDI

Osmanlı-ABD Arasında da "Tutuklama Krizi" Çıkmıştı

ABD’nin vize kararı Ankara-Washington hattında Cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerinden birini gün yüzüne çıkardı. Yaklaşık 100 yıl önceyse Washington ile İstanbul arasında kriz vardı. Nedeni Anadolu’da kötü muamele gören misyonerler ve Ermeni Soykırımı'ydı.
BATUHAN KIRAN'LA SÖYLEŞİ

Bu Öykü 80'lerde Bağdat Caddesi'nde Geçiyor

"Hikayede geçen sokakları ziyaret edip anılarımı canlandırdım. Hırsızlığa adapte olabilmek için çilingir kurslarına katıldım. Sanayi sitesinde, onlarca hırsızlık hikayesi dinledim ustalardan…"
AVUKAT GÜLEY BOR YAZDI

Weinstein Vakası: Cinsel Şiddetten Hayatta Kalan Kadınlar Neden Susuyor?

Günlerdir Hollywood’un ünlü yapımcılarından Harvey Weinstein hakkındaki cinsel saldırı ve taciz iddiaları tartışılıyor ve insanlar kadınların neden sustuğunu sorguluyor. Kadınlar susuyor, çünkü...
EMEL COŞKUN YAZDI

Fatuma’nın Ölümü, Sığınma Rejiminin Sığınmacıları Koruyamadığının Kanıtı

Temel haklara erişimleri engellenen ve erkek şiddetinin kolay hedefi haline gelen göçmen kadınlar ancak öldüklerinde haber oluyorlar. Fatuma ölmek üzereyken tıbbi destek alamadı, ülkesine dönmek için havaalanına giderken hayatını kaybetti.
MÜJDE IŞIL’DAN

Ulusalsız Antalya Kimin Festivali?

Yeşilçam'ı var eden, onunla var olan bir festivalin ulusal gücünü, misyonunu ve mirasını muhafaza etme gereği görülmedi.

Haberler

 • DENİZ ŞENGENÇ YAZDI Sınırı Yok, Duvarı Yok, Vizesi-Konsolosluğu Yok
  İki devlet. Sınırları içine sokmayacaklarmış birbirlerinin vatandaşlarını. Sınırları ile belirledikleri “toprağın parçasına engel koymuşlar”.
 • ROSALİNO LEVANTİNO YAZDI İşte Operaaa...
  Günümüzde eski popülerliğini yitirmiş olsa da Bel Canto'nun doğduğu memleket olan İtalya operaya minnetini belgesel sinemayla da ifade etmeyi ihmal etmiyor.
 • SONER SERT’TEN Harut Usta’nın Hikayesi
  Sırtını Türkiye’nin geçirdiği son yüz elli yıla yaslayan bir anlatımla kaleme alınan “Adı Başka Acı Başka” milliyetçi hamasete dair de güçlü bir veri sunuyor.
 • PERİHAN TUNÇBİLEK YAZDI Satranç; Kralların Oyunu
  Zweig zıtlıklar üzerine kurguladığı eserinde, Dr. B. karakterini, tıpkı satranç tahtasının renkleri gibi siyah yerine beyazın, kötülük yerine iyiliğin, çaresizlik yerine çözümün temsilcisi olarak var eder. ...
 • ŞEYHMUS DİKEN’DEN Çukur’a Düşmek ya da Çukur’dan Kurtulmak!
  Platonov insan tekine soylu “sınıfsal” idealler uğruna sunulan soyut gelecek tahayyülüne karşı sıradan bir soru soruyor: “Gaddarca yaşayan, vicdanla ölebilir mi?”
 • NURAN DURMAZ YAZDI Sevgisizlik Bulaşıcıdır
  Başında olduğu gibi sonunda da oldukça soğuk bir sahneyle biter film. Rusya soğuğu, kar soğuğu, sevgisizliğin soğuğu…
 • BÜŞRA KÜÇÜK’TEN Mağdur, Zorba, Kurtarıcı... Girdiğin Role Hapsolmak
  Roller içinde kaybolmak; hep zorlayan biri olmak, hep yardım etmek zorunda olmak, hep itilip kakılan biri, hep yukardan bakan biri… İnsanın belli bir biçim içinde hapsolma ...
 • FUNDA DÖRTKAŞ’TAN Rüya Görmek için Tek Geceniz Olsaydı?
  Unutmadıklarınızın, affedemediklerinizin, korktuklarınızın sızısı rüyalarınızdan uzak dursun. Uyandığınız rüya, kokusunu anımsamak için uğraştığınız geçmişi size hissettirdikleriyle korusun.
 • HÜSEYİN ŞENGÜL YAZDI Bir Tablo Bir Şarkı
  Sanat ki, belli bir estetikle varlığın yeniden üretilişi ve okunuşu… İnsanı insani kılan temel ve etkileyici eylem biçimi.
 • GÖKÇE BİLGİN’DEN Yazmak, Sadece Yazmak İçindi
  Fanus; karanlık ve aydınlığın bir arada olduğu, iyilik ve kötülüğün aynı anda yürüdüğü, oturduğu, uyuduğu yerdi.

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar