BÜŞRA KÜÇÜK YAZDI

Fıstık Hanım ve “İstanbul’un Sakinleri”

Yatağıma uzanıp bu kitabı okuduğum bir iki akşam boyunca da bu yazıyı yazarken de patisi hep elimin üzerindeydi. El ele okuduk ve birlikte yazdık da denebilir. Kendiyle ilgili kısımlara patilemek suretiyle müdahale ettiği de söylenebilir hatta.
TANIL BORA YAZDI

Beka

Türk milliyetçiliğinin beka mefhumuna yaptığı büyük yatırımı, onun talî bir anlamı ve kökteşi olan bakiye ile birlikte düşünmeli.
BELGESELİN İZİNDE / MURAT TÜRKER

"İnek Değilim, Sanatçıyım!"

Göteborg Film Festivalinde En İyi Kısa Film Seyirci Ödülü kazanan The Artist Has a Baby (Sanatçının Çocuğu Oldu) adlı belgesel, çocuk sahibi olmanın zorluklarını bir sanatçının gözünden aktarıyor
SERDAR KORUCU YAZDI

Doğu Ekspresi Hattında Ermeni Soykırımı

Bu yıl kış turizminin en öne çıkan rotası Doğu Ekspresi oldu. Yoğun ilgi nedeniyle haftalar öncesinde bile zar zor bilet bulunabilen bu hat, aslında soykırım sonrası boşalan Ermeni yerleşimleri ile dolu.
GÖKÇE BİLGİN YAZDI

Sanatçı Ne İster?

Bir yıldan daha uzun bir süre önce İstanbul Modern’de bulunan bir videonun önünden geçiyordum. Bu video kime ait, daha önce neler yapmış ve ne anlatıyor?

52 Hafta 52 Erkek

Haberler

 • ŞEHLEM KAÇAR YAZDI Terapi Olarak Sanat Fototerapi ve Terapötik Fotoğraf
  Fototerapi ile birlikte yürütülebilecek bu süreç; kendi görüntümüze odaklanmamızı sağlayan, sağaltıcı, yaratıcı benliğin serbest bırakılmasını içeren terapötik bir yöntemdir.
 • HALUK KALAFAT YAZDI Bir "Cumhuriyet Kadını"nın Hayat Hikayesi
  Gazeteci Nilay Karaelmas, annesinin hayat hikayesini kaleme alırken Otobiyografik özellikleri olan bir biyografi ve aslında bir tür antropolojik yanı da olan bir çalışma ortaya çıkartmış.
 • MERVE KÜÇÜKSARP YAZDI Osmanlı’da Sansürün Trajikomik Hikayesi
  Bilhassa Tevfik Fikret’in Sis şiiri sansürden yaka silken bu kuşağın gizlice ezberlediği şiirlerin en ünlüsüdür.
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Kilitli Kapıları Açmak!
  Özlem Narin Yılmaz; Kapıyı İçerden Kilitledim derken aslında İstanbul’un çok dilli, çok dinli, çok kültürlü Pera’sından nasıl tekçi bir İstiklâl’e evrilişinin hikâyesini yazmış.
 • TİYATROYA BAKIŞ / BİRCAN YORULMAZ Arabesk Müzikli Anti-melodram: Sevmekten Öldü Desinler
  Çok keyifli, enerjik, içinizi ısıtan bir oyun “Sevmekten Öldü Desinler”... Hala içimden Sevda’nın şarkısı geçiyor.
 • NAMİ TEMELTAŞ YAZDI İnsanlık mı Dediniz?
  KHK ile işten atılanlara, yurt içindeki kurumlarda çalışma yasağı da koyuluyor. Diplomaları, ehliyet ve pasaportları yok sayılıyor. Yurt dışına çıkış yasağı koyuluyor. Ülke onlar için açık ...
 • NURAN DURMAZ YAZDI Kare: Kendinle Yüzleşmelisin
  Kare'de insanın kendisiyle yüzleşmesi teması tekrar tekrar ele alınıyor. Maymunluktan insanlığa geçebildik mi, böyle olacağımıza maymun kalsak daha mı iyiydi, dedirtecek çağrışımlar var.
 • BEDRİ ADANIR YAZDI Bilge’nin Dündeki ve Bugündeki Öyküleri
  Tam yirmi dört yılını hapishanelerde geçiren bir insanın bugünü, içinde yaşar gibi çözümleyebilmesi, dahası, eleştirel bir yaklaşımla bunları öykülerinde işleyebilmesi…
 • ŞADİYE DÖNÜMCÜ YAZDI Pusu’la: Ankara’nın İlk Keşif Haritası
  Ankara’da uzun yaşamaya dair sırlar sair önerilerin olduğu Pusu’la güzergahında keşfe çıktığınızda, Lavarla Spotify’deki ‘İçinde Ankara Geçen Şarkılar’ listesini açıp dinlemeniz hasseten önerilir.
 • IRMAK ERTAŞ YAZDI Emine’nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler
  Deniz Poyraz, pek çok toplumsal sıkıntıya değinirken, masumiyet ve çaresizlik ikilemini çok güzel paradokslarla gözler önüne sermiş.
 • DENİZ MAHABAD'IN SÖYLEŞİSİ Diasporada Yazmak - 2 / Rohat Alakom Yanıtladı
  Diasporada yaşamak, diasporada yazmak sadece değişik ülkelere göç etmiş Kürtlerle sınırlı olamaz. Bu yeni ülkenin insanlarını ve aynı ülkede yaşayan Kürtler gibi başka halk topluluklarını da ...

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar