MURAT BAYRAM YAZDI

İlk Zazaca Gazetenin Son Manşetinin Ardından

UNESCO’nun Türkiye'de yok olma tehlikesi olan diller listesine aldığı Zazaca (Zazakî, Kirdkî, Kirmanckî) dilinde/lehçesinde basılan ilk gazete Newepel, aylık yaptığı yayınını durdurdu.

Nipsterlar: Neo-Neo-Naziler

Nazi-hipster anlamına gelen “nipster” kot pantolonları, bol gömlekleri, büyük gözlükleri ve bez çantalarıyla Nazi eylemlerine katılan genç radikal sağ görüşlüleri anlatmak için kullanılıyor.
ULAŞ BAŞAR GEZGIN YAZDI

Taner Timur’a Göre 1915

1915’in 50. yıl anmalarına tepki olarak oluşturulan Türkiye resmi tarih tezi, başından itibaren gerçeklerle örtüşmüyor; bu nedenle, kendi taraftarlarını ikna edip fanatikleştirmenin ötesine geçemiyor.
ŞEYHMUS DİKEN YAZDI

Hasankeyf'e "Sadakat" mi Dediniz?

Türkiye toplumu pek unutkan, balık hafızalı. Bırakınız onlar yıl evvelini, bir kaç yıl öncesini dahi pek hatırlamıyor. Ya da hatırlamak istemiyor.
LEYLA BEKTAŞ YAZDI

Komşuluğun Sınırları

Baskının mahalle düzlemini çoktan aştığı bugünün Türkiye’sinde rahatsızlığımızı dile getirmediğimiz müddetçe iyi bir evlat, komşu ve hatta yurttaş oluyor gibiyiz.

Haberler

 • RUKEN KADIOĞLU BİANET STAJINI YAZDI Habercilik Büyük Suçtu, Ben Bu Suçu Çok Sevdim
  Gazetecilik mesleğinin 'etik ve ahlakını' , nefret söyleminden uzak, kadın odaklı, LGBTİ+ odaklı, çocuk odaklı haberciliği bianet'te öğrendim.
 • ROSALINO LEVANTHINO YAZDI Cinema Italiano
  Sinemasının günümüzde durduğu nokta sizi tatmin etmiyor olabilir, fakat en başta Yeni Gerçekçilik olmak üzere insanlık kültürüne önemli katkılarda bulunmuş olan İtalya'nın değerli eserlerini gözden geçirmek ...
 • ÖZGE YÜKSEL YAZDI Sınırın Adı Kötüye Çıkmış Kendi Hoş*
  Sınırlar her zaman o kadar kötü ve dikenli olmayabilir. Çünkü ayırmaya yaradığı kadar, korumaya da yarar. Ayırdığı iki şeyi birbirinden korumaya bazen.
 • SALİHA YADİGAR YAZDI Ülkü’nün Öyküleriyle Hayata Dokunmak
  Ülkü İşsever’in öyküleri, yaşama sevinciyle, paylaşım özlemiyle, mutluluk inancıyla sarıp sarmalıyor bizi… O dünyada ayla, güneşle, denizle, rüzgârla kucaklaşıp insanı, canlıyı, hayatı seviyoruz.
 • AYSU ARSLANTÜRK YAZDI Çürük Atlar Çöplüğü: Kyoto’dan Seslenen Bir Kadın
  Kendi kendine konuşmanın en yalın halini kullanarak derin, yalnız sorgulamalar içeren sesiyle Çürük Atlar Çöplüğü, kendi benlik arayışınıza beklenmedik katkılar yapabilir.
 • Antikacı Acar: Her Eski Eşya Antika Değil
  Antikacı Bülent Acar'la antika eşyalar ve antikacılık üzerine konuştuk.

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar