Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 5 February 2024 15:02
 ~ Modified On: 6 February 2024 17:00
2 min Read

Journalists stage protest in front of the Israeli Consulate for their colleagues killed in Gaza

Gökhan Durmuş, the President of the Journalists' Union of Turkey, spoke in front of the Israeli Consulate in İstanbul. 99 journalists have been killed in the ongoing conflict since October 7, he said, emphasizing that targeting journalists who are documenting and broadcasting violations against civilians during conflicts is a war crime.
Enlarge Image
Journalists stage protest in front of the Israeli Consulate for their colleagues killed in Gaza
Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda...

Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda haber ve makaleleri yayınlandı. İfade özgürlüğü alanında birçok haber ve makaleye görüş verdi. Yazıları İngilizce başta olmak üzere Fransızca, İtalyanca ve Çerkesceye çevrildi. 8 Mart 2018’deki Feminist Gece Yürüyüşünde çektiği fotoğraflar İstanbul Büyükşehir Belediyesince sergilendi. Erciyes Üniversitesi Gazetecilik mezunu.

show more
related news
Back to Top