Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 22 November 2023 12:53
 ~ Modified On: 22 November 2023 14:09
4 min Read

bianet editor Ayça Söylemez before judge following complaint of Deputy Justice Minister

Journalist Ayça Söylemez started to be tried for her article titled 'Talented Judge Sir,' based on a complaint by Deputy Justice Minister Akın Gürlek which she wrote while Gürlek was serving as a judge in the heavy penal court. The prosecutor at the trial requested Söylemez to be sentenced to imprisonment for her article.
Enlarge Image
bianet editor Ayça Söylemez before judge following complaint of Deputy Justice Minister
Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda...

Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda haber ve makaleleri yayınlandı. İfade özgürlüğü alanında birçok haber ve makaleye görüş verdi. Yazıları İngilizce başta olmak üzere Fransızca, İtalyanca ve Çerkesceye çevrildi. 8 Mart 2018’deki Feminist Gece Yürüyüşünde çektiği fotoğraflar İstanbul Büyükşehir Belediyesince sergilendi. Erciyes Üniversitesi Gazetecilik mezunu.

show more
related news
Back to Top