Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 4 October 2023 15:35
 ~ Modified On: 26 January 2024 14:00
11 min Read

BİA MEDIA MONITORING / JULY-AUGUST-SEPTEMBER 2023

Desire to silence journalists to conceal crimes

In Turkey, press freedoms have continued to decline following the May Elections, with arbitrary arrests and trials, increasing violence during detentions, censorship protecting those in power from criticism, and local judiciaries that do not recognize the Constitutional Court.
Enlarge Image
Desire to silence journalists to conceal crimes
İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi...

İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi olan bianet sitesinde, Hukuki Destek Masası koordinatörü, ifade özgürlüğü editörü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 4.800'den fazla imzalı haber ve makalesi bulunuyor. Bizim Gazete ve Güncel Hukuk dergisi için haber ve makaleler yazdı. Halen bianet'te Medya Gözlem Raporları'nı hazırlıyor.

show more
related news
Back to Top