Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 11 March 2024 17:40
 ~ Modified On: 11 March 2024 17:46
3 min Read

Journalist Sedat Yılmaz, detained for 7 months based on secret witness statements: "Where are those 'serious crimes'?"

In the trial where journalist Sedat Yılmaz was acquitted, the court referred to the statements of two secret witnesses as 'abstract allegations.' These two secret witnesses are involved in many different cases, ranging from journalists tried in Ankara and Diyarbakır to politicians.
Enlarge Image
Journalist Sedat Yılmaz, detained for 7 months based on secret witness statements: "Where are those 'serious crimes'?"
Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda...

Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda haber ve makaleleri yayınlandı. İfade özgürlüğü alanında birçok haber ve makaleye görüş verdi. Yazıları İngilizce başta olmak üzere Fransızca, İtalyanca ve Çerkesceye çevrildi. 8 Mart 2018’deki Feminist Gece Yürüyüşünde çektiği fotoğraflar İstanbul Büyükşehir Belediyesince sergilendi. Erciyes Üniversitesi Gazetecilik mezunu.

show more
Back to Top