Ankara'da Kafeste Vahşi Hayvan "Sergileyen" AVM'ye Tepki

Ankara’da Nata Vega Outlet adlı bir AVM’de vahşi hayvanların “Adrenalin Dünyası” adıyla kafeslerde teşhir edilmesi sosyal medyada tepki topladı, imza kampanyası başlatıldı.

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Ankara’da Nata Vega Outlet adlı bir AVM’de hayvanların “Adrenalin Dünyası” adıyla kafeslerde teşhir edilmesi sosyal medyada protesto edildi.

8 binden fazla kişi hayvanların doğal yaşamlarına bırakılmaları için imza verdi.

Serval kedisi, marmoset, Gila canavarı... 

Anadolu Kedisi’nde yer alan haber sosyal medyada yayıldı. Haberde AVM’deki akvaryumda binlerce deniz canlısının, “Adrenalin Dünyası” kısmında serval, femish dev tavşanı, altın kafalı arslan Tamarin, evcil dağ gelinciği, marmoset, altuni sülün, nil timsahı, parma wallaby, gila canavarı, mojave çıngıraklı yılanı, çöl engereği, goliath, altın ok kurbağası, afrika dev kırkayağı, kafesli piton, şeritli kokarca, belçika tavşanı, gelincik, sülün, amazon süt kurbağası, sakallı ejder, kraliyet pitonu, dev yaprak kurbağası, kobalt mavisi tarantula gibi hayvanların kafeslerde sergilendiği belirtildi.

Sabah gazetesi müjde diye vermişti

Haberde, söz konusu AVM’nin 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü’nde sosyal medyadan yaptığı “Biz karşılıksız seven, dünyayı birlikte paylaştığımız dostlarımızın…” mesajı paylaştığı halde, Aqua Vega’nın sosyal medya hesaplarında “Maceraya hazır mısınız?” diye tanıtım videoları paylaşıldığına, Sabah gazetesinde “Kedigillerin en vahşisi görücüye çıkıyor” diye haber yapıldığına dikkat çekildi.

Haberde serval kedisinin teşhir edilmesi "Adrenalin Dünyası"na "yenilik daha eklendi" müjdesi olarak görüldü.

Sosyal medyada tepki

Hapsedilen hayvanlardan Serval kedisinin kafeste tutulduğu haldeki fotoğrafları sosyal medyada tepki gördü. Birçok sosyal medya hesabından hayvanların doğal ortamlarından kaçırılarak hapsedilmesini protesto etti.

Boyle bir seyi yaparak kime faydaniz dokundugunu zannediyorsunuz? Vahsi dogaya ait olan bir hayvani oraya kapatmanin amaci ne? Bu fikir nasil ortaya cikti? Kim bunu kabul etti? ! https://t.co/i9Gz7tEPhO

— Ozge Ozpirincci (@egzOzpirincci) November 19, 2017

Bu vahşi kediyi ve diğer hayvanları doğal ortamlarına bırakacak mısınız, yoksa AVM’nin önünde sizi rezil eden büyük bir eylem mi olmasını bekliyorsunuz?Hayvanları tutsak edip vitrin dekoru gibi sergileyemezsiniz! @natavegaoutlet @aquavegaakvaryum @ormanvesuisleri @VeyselEroglu pic.twitter.com/YxQInyMbZk

— Zülâl Kalkandelen Ⓥ (@veganzulal) November 19, 2017

Bu Serval kedisi. Anavatanı Afrika. Ankara’da bir AVM’nin içinde cam vitrinde sergileniyor. Bu nasıl bir acımasızlıktır? Bu nasıl bir vicdani suçtur? İnsanlığa sığmaz böyle bir manzara. Kanun yapıcı bu vicdansızlığı yasaklamalı. @NataVegaOutlet AVM son verin buna. Lütfen. pic.twitter.com/doKrjyN86u

— Cem Seymen (@cemseymen) November 19, 2017

Merhaba, ben #Serval kedisiyim. Doğal yaşam alanım olan Afrika'dan çok uzaklarda, Ankara'da bir AVM'de, kapalı bir fanusta sergileniyorum. Beni ve arkadaşlarımı buradan kurtarın LÜTFEN! @NataVegaOutlet @aquavegakvaryum @ankarabld @AnkaraValiligi https://t.co/UUMXNvlN20 pic.twitter.com/hjBIMqTswD

— Anadolu Kedisi (@AnadoluKedisi) November 18, 2017

8 bin kişi hayvanlar için imza verdi

Change.org sitesindeyse Nehir Çağlar Köksal tarafından Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nı muhatap alan bir imza kampanyası başlatıldı.

Bu haberin yapıldığı 11.40 saatine kadar kampanyaya 8 bin 625 kişi destek verdi.

Kampanya metninde şu ifadeler yer aldı:

“AVM’nin alt katındaki akvaryum ve yeni açılan vahşi yaşam hapishanesi. Linki incelerseniz içinde Serval ve Karakulak adında kedigiller mevcuttur. Bu hayvanlar aynı petshoplarda tutulur gibi camdan bir fanusta ya da kıyafet alınan bir vitrin içinde temiz hava ve güneşsiz yaşamaktadır. Çevrelerine dekor olarak konan kayalar bile gerçek değil. İnsanlar yüzlerinde en ufak bir acıma olmadan, arsızlıklarıyla hayvanlarla fotoğraf çektirebilmek için şekilden şekle giriyor, dalga geçiyorlar. Lütfen bu korkunç durumla ilgili ne yapılır söyleyin. Gerekli kuruluşlar dernekler biran önce bu işe dur demeli.

“Akvaryumlarla insanları AVM’ye çekme modasından sonra şimdide vahşi yaşam alanı oluşturulmuş. Sizler bu alanlara gittikçe AVM yönetimi maalesef amacına ulaşıyor. BU CANLAR BİZ İNSANLARA SERGİLENMEK İÇİN YARATILMADI.”

İmza kampanyasına katılmak için tıklayın.

Serval kedisi

Kedigiller familyasından orta boyutlu vahşi bir kedi. 85 cm uzunluktadır, 40 cm civarında da kuyruk uzunluğu bulunur. Uzun bacakları ve kısa sayılabilecek kuyruğu ile narin bir hayvan. Uzun, oval kulakları birbirlerine yakındır.

İlk Afrika’da gözlemlendi. Etobur, doğal hayatında minimum sosyal etkileşimde bulunan hayvanlar. Sazlık alanlarda, çayırlarda su birikintilerine yakın yaşıyorlar. (EA)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

20 Kasım 2017, Pazartesi