Fındığın Alternatifi Yok
Yetkin, Cirav, Oltan ve Durusu, fındıkta arz fazlalığı yaşandığı yönündeki iddiaları yanıtlarken, "fındığa alternatif ürünler" yaratmak yerine fındık alanlarının korunması gerektiğini savundu, FİSKOBİRLİK'in özerkleşmesi gerektiğini vurguladı. Fikirbirliğine vardıkları nokta, Türkiye'de tarım politikaları ve tarım planı oluşturulması gerektiğiydi.
Yetkin: Arz fazlası fındık yağı olabilir
"Tarımsal ürün ihracatında ilk sırada bulunan fındıkta arz fazlası var. Bu fazlalık, fındık yağı olarak değer kazanabilir."
Cirav: Alternatif değil, destek lazım
"Fındık üreticisi hatalı politikalar yüzünden emeğinin karşılığını alamıyor. Fındık alanlarının sökülmesi ve alternatif ürünlere yönelinmesine ilişkin tartışmalar boşuna. Fındık alanlarının korunması gerekir."
Oltan: Fiyat kendiliğinden oluşmalı
"Karadeniz Bölgesi'nde fındığa ve çaya alternatif ürün olarak sadece Rize'de kivi gösterildi. Ancak, bu proje de tutmadı. FİSKOBİRLİK kendi bünyesinde özel sektör gibi hareket etmeli ve fındık piyasasında fiyatın arz ve talebine göre kendiliğinden oluşmasına zemin hazırlanması için çaba harcaması gerekir."
Durusu: Popülist politikaların sonucu
"Türkiye'de tarım planlanmadığı için, 1964 yılından sonra popülist politikalarla hiçbir planlama yapılamadıı. Tapu kadastro yok. Planlama yok. Çiftçi kayıt sistemi yok. Halbuki tarım planlama işidir. Tarımın, pazara göre planlanması gerekir. Avrupa Birliği'ne (AB) giriş sürecinde yaşanan sıkıntılar tarıma da yansıdı."(NK/BB)