Çankaya Belediyesinde Kaçak Bina Savaşı
"Kaçak bir binanın yıkımını önlemek için talimatlar üst üste yağıyor, bu bina burada kalırsa, belediyeler görevlerini bir daha yerine getiremeyeceklerdir"
Yıkım alanında gazetecilere açıklama yapan Yılmaz, binanın çevresinde güvenlik önlemlerinin iyice artırıldığına dikkati çekti ve "dün akşam binanın yanına kadar gidebiliyorduk, bugün yanına bile yaklaşamıyoruz" dedi. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü;
* Bu arazi üzerinde vatandaşın da hakkı var. Kaçak bir bina yapıldığını ilk olarak vatandaşlar ihbar etti.
* Bu emir ve talimatların nereden alındığı açıklanmalıdır. Belki Sayın Bakan bugün bir açıklama yaparak, olayı tersten aktaracaktır. Ben, seçilmiş bir belediye başkanı olarak, yetkimi kullanmak istiyorum. Fakat yetkimi kullanmama izin vermiyorlar.
Başkan'dan "tepki" vermeye davet
* Talimatlar tersine döndürülüp binanın yıkılması sağlanmalıdır. Beni seçen Çankayalılara sesleniyorum; bu bina yıkılmalı mı, yıkılmamalı mı? Ben sizlerin oylarıyla bu makama geldim ve yetkimi kullanmak istiyorum.
* Çankaya Belediyesi'ne e-posta yollayın, telefon edin, konuyla ilgili görüşlerinizi iletin.
* Bina kaçak ve bir devlet bakanının talimatıyla yapılıyor. Bu bina burada kalırsa, belediyeler görevlerini bir daha yerine getiremeyeceklerdir. Bir duyum aldım; Salı günü PTT ile yapılacak bir protokol ile bu iş çözülecek.
"Dozerin anahtarını hala alamadık"
* Dün gece yıkım sırasında dozerin kontak anahtarı yıkım sahasında askerlerin başında bulunan yüzbaşı tarafından alındı. Ben bir belediye başkanı olarak dozerin anahtarını alamıyorum. Umarım çağrımızı duyan yetkililer kararlarını geri alırlar. Kaçak binayı yıkmaya giden belediyenin dozerine el konuldu.
* Devlet Bakanı Fikret Ünlü ile daha önce konuyu görüştüm. Sayın Bakan'a, bu arazi ile başka planlarımız olduğunu ilettim. Kendisi de bana, 'Ben buraya bu binayı yaptım, sen de buyur gereğini yap'dedi.
* PTT ile sözleşmeler yapıp, mahkemelerden kararlar getirip, olayı örtbas edecekler. Bu bina burada kalmamalı, yıkılmalıdır.
* Ben, Çankayalılardan aldığım yetkiyi kullanmak istiyorum. Yasaların gereğinin yerine getirilmesi bir şekilde yetkililer tarafından engellendi.
Yılmaz, vatandaşlardan gelecek görüşleri dikkate alarak olayı yeniden değerlendireceklerini söyledi. Vatandaşlar görüşlerini
< {="" http//www.cankaya-bld.gov.tr}=""> adresli web sitesine yazabilecekler.(ÇM/NU)