Anter Ödülleri Bu Kez Diyarbakırda Verilecek

NTVden Gerger, Sabahtan Güleç ve karikatürist Evran, haber dalında Musa Anter Ödülünü almaya hak kazandılar. DİHAdan Kurşun ve Bozkurt, Kürtçe habercilik ödülünü paylaşacak. Özel Ödül, Sabahtan Aydına verildi. Sadece iki kadın ödüle değer görüldü.

Bu yıl "Ülkede Özgür Gündem" gazetesinin düzenlediği 2004 Musa Anter ve Basın Şehitleri Yarışması'nda haber dalında NTV'den Adnan Gerger, fotoğraf dalında "Sabah" gazetesinden Sadık Güleç ve karikatür dalında Özgür Evran ödüle değer bulundu.

13 ödülden 2'sinin kadın gazetecilere verildiği ödüller, 20 Eylül'de Diyarbakır'da düzenlenecek bir törenle sahiplerine verilecek

Musa Anter Özel Ödülü, ANKA Ajansı'ndan Sibel Hürtaş'ın "Mail-Kulak İddiası" haberine verilirken, Gurbetelli Ersöz Özel Eleştiri Ödülü çerçevesinde kadın haberciliği dalında DİHA Ajansı'ndan Fatma Bilgin, Ş.E. adlı kadına tecavüzü ele alan haberinden ödüle değer bulundu.

Haber ödülü Gerger'in

Tuğrul Eryılmaz, Ragıp Duran, Fatih Polat, Ahmet Tulgar, Rahmi Yıldırım, Nazım Alpman ve Hüseyin Deniz'den oluşan haber jürisi, gönderilen eserler arasında Van'daki Mustafa Bayram olayı ile ilgili olarak NTV'den Adnan Gerger'in "Emniyeti Basıp Adam Kaçırdılar" başlıklı haberini ödüle değer buldu.

Jüri, Özel Ödülü'nü Sabah gazetesinden Zülfikar Ali Aydın'ın "Amele Çetesi" haberi ile ANKA'dan Sibel Hürtaş'ın "Mail-Kulak İddiası" haberine verdi.

"NATO gazı" fotoğrafına ödül

İsa Çelik, Hilmi Etikan, Coşkun Aral, Gültekin Tetik, Ramazan Öztürk, Hatice Tuncer ve İrfan Uçar'dan oluşan fotoğraf jürisi de yaptığı değerlendirme toplantısında; NATO'nun İstanbul zirvesi sırasında gösterilere müdahale eden polisin etkisiz hale getirdiği göstericinin burnuna biber gazı sıktığı anı görüntüleyen Sabah gazetesi muhabiri Sadık Güleç'in "NATO Gazı" adlı fotoğrafını ödüle layık gördü.

Şaban Dayanan'ın "Hayır" adlı fotoğrafı ile Ergün Turan'ın "Cumartesi Annelerimiz" adlı fotoğrafları Jüri Özel Ödülü'ne değer bulundu.

Karikatür Ödülü Evran'a verilecek

Karikatür dalında Tan Oral, Metin Üstündağ, Gülay Batur, Kemal Gökhan Gürses, Ender Özkahraman, Feyhan Güver ve Halil İncesu'dan oluşan jüri, yarışmaya gönderilen eserlerden Özgür Evran'ın "Dünya Öküzün Boynuzunda Değil" adlı eserini ödüle layık gördü.

Juri Özel Ödülü ise Hüseyin Çakmak'ın "NATO Usulü Barış", Mahmut Erdal Karakoç'un isimsiz eseri ile Mehmet Aslan'ın isimsiz eserine verildi.

Kadın ve Kürtçe habercilik

"Kadın" ve "Kürtçe" habercilik alanında verilen Gurbetelli Ersöz Özel Eleştiri Ödülleri'nin sahipleri de belli oldu.

Berat Günçıkan, Semra Somersan, Ayşe Düzkan, Perihan Mağden, Senem Toluay, Sultan Özer ve Evrim Alataş'tan oluşan kadın habercilik jürisi, DİHA'dan Fatma Bilgin'i Ş.E. adlı kadına tecavüzle ilgili açılan dava haberine verildi.

Haberde Mardin'de aralarında subayların da olduğu 405 askere ŞE'ye tecavüzden açılan dava ele alınıyordu.

Kürtçe habercilik DİHA'ya

Burhan Erdem, Mazhar Günbat ve Sami Tan'dan oluşan Kürtçe habercilik jürisi de, ödülü DİHA Kürtçe servisinden Vedat Kurşun ve Ertuş Bozkurt arasında paylaştırdı. (EÖ/YS)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

16 Eylül 2004, Perşembe

Erol Önderoğlu