DEVRİM AYDIN YAZDI

12 Eylülcüler Hep Suçlanacak

12 Eylül ve şürekâsı hepimizi çok korkuttu, hepimizin canını yaktı. Bu satırları yazan ben, babamla ve annemle sobada kitaplar yakmıştım. Anlamamıştım, ilk kez soba harıl harıl yanarken üstünde çay demlenmemişti.
BİLGE TERZİOĞLU YAZDI

12 Eylül: Haybeye İdeoloji

Neptün kova burcuna girip de yıldızlar da gerektiği gibi dizilince postal nizam getirdi. Siyaset yapmak yasak oldu. İdeolojikler hapishanelere, işkencehanelere gönderildi. Sokaklar kloraklandı, mis gibi koktular. Postal gelip de ideoloji batıl olmuştu
AHMET BÜKE YAZDI

12 Eylül: Eşek Heykeli Diktik

Alçı, çimento ve ince demirden çok güzel bir eşek heykeli yaptılar. Bir sabah erkenden hep beraber Fethi Bey’in evinin tam önüne diktik.
OSMAN ELBEK YAZDI

12 Eylül: Benim Kuşağım

Fark ettikleri ilk gerçek “beşibirlik” parıldayan sırmalılarla birlikte okulun yüzünün asılması oldu: Mütemadiyen uzayan bayrak törenleri, kıyafet kontrolleri, kesilen saçlar, bazen kuyruksokumunda bazen parmak uçlarında hissedilen acılar...
GÖZDE KAZAZ YAZDI

12 Eylül'ün Hedeflerinden Yeni Çeltek Direnişi

Elif Ana yaşadıklarını şöyle anlatıyordu: “Çocukları dövüyorlar, devrimcileri dövüyorlar’ dediler. Devrimcileri kurtarmaya gittim, kendimi kurtaramadım. 20 sene aldım, 8 sene yattım. Niye pişman olayım? Yine yaparım, gücümün yettiği kadar yaparım.”

Haberler

 • CİHAN BAYSAL UZUNÇARŞILI YAZDI Fikirtepe'den İnattepe'ye Manhattan Macerası
  "Firmanızı seçin, imzalarınızı atın, 4-5 yıla kalmaz Fikirtepe Manhattan olacak’’ dememiş miydi yöneticiler, öyleyse şüpheye ne gerek vardı, devlet vatandaşına kazık atar mıydı?
 • İNCİ ÇINARLI YAZDI Küreselleşme, Ebola ve Risk İletişimi
  Winslow’un “Erkekler ve kadınlar hastaydılar çünkü yoksuldular. Daha da yoksullaştılar çünkü hastaydılar ve yoksul oldukları için daha da hasta oldular” sözünü hatırlamakta fayda var.
 • CİHAD İLBAŞ YAZDI Türkçe Dersinde Arka Sıradaki Kürt
  Kürtçe kitapla gidiyorum derse. Bu derslerden birinde önümde Rênas Jiyan’ın Janya kitabı varken hoca yanıma geliyor. “Sen de haftaya okuduğun kitabı tanıtsana” diyor. “Yapamam” deyince “Neden?” ...
 • YÖNETMEN SONER SERT ANLATTI "Baba" Bir İnşaat İşçisinin Hikayesi
  Soner Sert'in Soma'da yaşanan iş cinayeti nedeniyle gösterimi ertelenen filmi "Baba"nın galası, 1 Ekim günü İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde. Filmlerinde iş cinayetlerini konu alan Soner Sert ...
 • CANER ÖZDEMİR YAZDI Suriyeliler, Irkçılık ve Kapitalizm
  20. yüzyılın başlarında Avrupalı ülkeler, nasıl kapitalizmi güçlendirmek için Ortadoğu’ya yöneldiyse, bugün de Türkiye aynı amaçla Ortadoğu’ya yöneliyor.
 • SİMTO ALEV YAZDI Ice Bucket Challange Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar
  Birileri başkalarına fayda sağlayacak bir şeyler yapıyor ve bunun kimseye zararı yoksa bu iyi bir şeydir. Hiçbir şeyine boş yere itiraz etmeyin ve mümkünse siz de ...
 • EYLEM BOSTANCI YAZDI İskoçya: Bağımsızlığın Kıyısında
  18 Eylül 2014'de üç buçuk milyon İskoç referanduma gidecek ve Birleşik Krallık’tan bağımsız olup olmayacaklarına karar verecek. Geçen yaz İskoçya'daydım ve orada o havayı soludum.
 • ÖZGÜR ERBAŞ YAZDI Sağlık Odur ki Krallık Parçalar
  İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Alex Salmond’un bağımsızlık referandumunda sağlık hizmetini de bir başlık haline getirmesi şaşırtıcı değil.
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI DTK Yeniden…
  Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen DTK Kongresi’nde yeni dönem bir “inşa süreci” gibi değerlendirildi. Sonuç bildirgesinde Kürdistani Ulusal Kongrenin toplanmasının zaruret olduğu belirtildi.
 • MURAT TÜRKER YAZDI Hayatın Arka Bahçesi
  Aşk Oteli, gündelik hayatında arzularını alenen dışa vuramayan, evinde yeterince rahat olup aile fertlerine yakınlık gösteremeyen insanların gizli sığınağına şefkatli bir bakış atıyor.
 • bianet’te Hem Mezuniyet Hem Yeni Başlangıç
  Çeviribilim bölümünü “ben mezun olunca çeviri işi yapmam” diye okuyan ben, bianet’teki staj deneyimim sayesinde kendime çeviri yapabileceğim ve hatta sevebileceğim bir alan buldum.

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar