SELMA EROĞLU YAZDI

Ya Sanayi 4.0 Ya Dolar 4.0*

Sanayi 4.0’a, şirketlerin birbirine, insanların kişisel bilgilerini satarak geliştirecekleri, otonom silahlarla dünyada ve uzayda yeni bir kolonizasyon dönemini inşa edecekleri, dijital sömürü sistemi de diyebiliriz kısaca.
BELGESELİN İZİNDE / MURAT TÜRKER

Sodom'a Buyrun!

Afrika ülkelerinden Gana'daki elektronik atık çöplüğü yeryüzündeki kıyamet manzaralarına katmerli bir misal oluşturuyor.
ALİ DENİZ USLU ANLATTI

Mor Saki: Delilik Saatlerinde Kadehini Dolduran Adamın Hikayesi

Ali Deniz Uslu, Mor Saki'de şiirlerden kısa öykülere kendi deyimiyle bir yüzleşme yaşıyor. "Görmezden gelmek çağımızın vebası" diyen Uslu, Mor Saki'de "delilik saatlerinde kadehini dolduran adamın hikayesini" anlatıyor.

Cannes Festivali'ne Kadınların Protestoları Damga Vurdu

Kadınlar 71. Cannes Film Festivali'nde birçok protestoya imza attı. Festival yönetimi, cinsiyet eşitliği için taahhütnameye imza attı. Festival'deki protestoları derledik.
PERİHAN TUNÇBİLEK’TEN

Ayrımcılığa Her Yerde, Her Zaman Karşı Çıkabilirsiniz

Olaylar ve eylemler olup bittikleri halleriyle değil, seyircilerin, yani bizlerin, hepimizin tanıklığıyla ve bu tanıklık sırasında verdiğimiz tepkilerle toplumsal belleğe yerleşir.

52 Erkek 52 Hafta

Haberler

 • BİRİNCİ MECLİS’TE PONTUS TARTIŞMALARI “Gayrimüslimlerin Hepsini Mahvedecek miyiz?”
  Anma günü 19 Mayıs olarak kabul edilen Pontus Soykırımı’nın 99. yıldönümünde Meclis zabıtlarına daha yakından bakmak istedik.
 • MERVE KÜÇÜKSARP YAZDI II. Meşrutiyet’te Sosyalist Bir Örgüt
  Akademisyen Stefo Benlisoy’un, İstanbul’un Irgatları: II. Meşrutiyet’te Sosyalist Bir işçi Örgütü isimli çalışması Türkiye Sosyalist Merkezi’nin ve onun yayın organı Ergatis’i mercek altına alıyor.
 • BİRCAN DEĞİRMENCİ’DEN Anı Yaşa, Boşver Anıyı
  Bir selfie çekip, hikayeye koyarak 24 saatliğine bu anı ölümsüzleştirsek mi ne dersiniz?
 • UĞUR BİRYOL YAZDI Obsesyon: Saplantılı Koleksiyonerin Eğlenceli Halleri
  Müzik eleştirmeni Naim Dilmener’in, saplantılı plak koleksiyoneri Selami ve “iç sesi” çatışmaları üzerinden kurguladığı Obsesyon, eğlenceli bir okuma imkanı sunuyor.
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Seçim Demek İçin!
  Muktedir olarak Erdoğan ve partisi bu süreç içinde deneyebileceği / yapabileceği bütün şiddet yöntemlerini denediler. Ancak birbirleriyle büyük kavgalar edenler ancak yine birbirleriyle barışmayı dener.
 • EDEBİYATTA AŞK SÖYLEŞİLERİ – 2 Ahmet Güneştekin: Aşkın Anahtarı Özgürlüktür
  “Heraklit aynı nehre iki kez giremeyeceğimizi söylemişti. Bu özellikle aşk için doğru olabilir: Değişim tek gerçekliğidir.”

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar