DOÇ. DR. NECMİ KARUL'LA SÖYLEŞİ

Definecilikten Savaşlara Arkeolojide Zor Zamanlar

Doç. Dr. Necmi Karul'la neredeyse her köyde bir definecinin olduğu Türkiye'de arkeolojinin toplumsallaşmasını, bunda medyanın rolünü ve savaşların kültürel mirasa etkilerini konuştuk.
SİNCAN’DAN KADIN PORTRELERİ- BÖLÜM: 9

Çilekuşu Feride

Feride ve Diyar, 10 Kasım 2016’da geldiler Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne. Aranan, eşi Lokman’mış aslında, lakin o ortalıktan kaybolduğu için Feride’ye bir nevi “rehin” muamelesi yapılmış. Lokman Feride’yi sevmiyor. Feride için gelmez.
GİZEM KILIÇ YAZDI

My Period Baby

Yıllar geçtikçe, feminist sanatçılar regl kanını eserlerinde kullanmanın farklı yollarını da keşfetmişler. Hatta bu sanat dalının artık bir ismi bile var: Menstrala.
BÜLENT KALE YAZDI

Ankara’da Son Çiftetelli

Ankara’da AKP ve MHP’nin karşılıklı oynadığı bu çiftetelli referanduma kadar sürecek. Sonra da MHP tarihin tozlu raflarındaki o zavallı yerini alacak. Çünkü Türkiye artık legal siyasi mücadelenin pek bir anlam ifade etmediği bir ülkeye dönüşecek.
SİBEL SCHİCK'TEN

Bakın Bir Feminist Olarak Seks İşçilerinden Ne Öğrendim

Seks işçileri bedenlerini satmıyorlar. Satılan ürün bir insan veya insan bedeni değil, satılan şey belli bir zaman dilimi ve sunulan bir hizmet olarak seks.

Haberler

 • Müge Gürsoy Sökmen'le John Berger Üzerine
  Hayatını kaybeden İngiliz yazar, sanat eleştirmeni ve ressam John Berger hakkında editör, çevirmen ve Metis Yayınları'nın kurucu ortağı Müge Gürsoy Sökmen'le Medyascope'ta yapılan söyleşiyi yayınlıyoruz.
 • SEVDE TUBA YAZDI Bir İstanbul Gününde Kahve Sayıklamaları
  Ziyan olan bir fincan kahve, bir çiçeğin damarlarına karışacak olan kahve, uzak diyarlardan şu küçük semte yolculuk yapmış kahve, dünyanın en tartışmalı tatlarından olan kahve ve ...
 • 40 Şairin El Yazısı Şiirleri Bu Sergide
  Türkiye Yazarlar Sendikası’nın hazırladığı 40 şairin 40 el yazısı şiirinin yer aldığı “Nâzım Hikmet’ten Bugüne El Yazısı Şiirler Sergisi” 3 Şubat'a dek Barış Manço Kültür Merkezi’nde ...
 • NESRİN KARADAĞ'DAN Bu Düzen Hep "Kanlı Düğün"
  Genç kadın kendini, aşkını ve suçsuzluğunu anlattığında anne ikna oluyor ve soruyor, “Suçlu o değil, ben de değilim. Suç kimde?” Bu soru tüm oyunun özeti gibi. ...
 • MURAT TÜRKER YAZDI Çin'den Sevgilerle
  Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali IDFA 2016'dan insan haklarına aykırılığı tescillenmiş Çin'e odaklanan beş belgesel.
 • Hukukçunun Edebiyat ile Meselesi
  Hukuk ve edebiyat ilişkisi incelediği seçme yazılardan oluşan “Hukuk Komedyası” adlı kitabın yazarı Hukukçu Faruk Turinay ile konuştuk.
 • İREM UZUNHASANOĞLU'NDAN Kuşlar Masalından Göçmesin
  Çocukluğumuzdan getirdiğimiz acıların, travmaların "taş taş üzerine" koyulmuş gibi bizi oluşturduğunu ve yaşadığımız beher meselenin varoluşumuza hizmet ettiğinin bir kanıtı bu öykü kitabı.
 • ŞENAY TANRIVERMİŞ'TEN "Çerçialan" Kadınlık Tariflerinde Anlam Kamaşması
  Gamze Arslan’ın kahramanları sisteme illa ki uymuyorlar ve aslında dik başlı asi karakterler olduklarından değil sistem bozuk olduğu için düzene eklemlenemiyorlar.
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Kara Deliğe mi Düştük, Ne!
  Tanrı bizi, bilimin kara deliklere hapsetmesi uzak ihtimal hâli spagettileşmeden de, Kafka'nın bir sabah uyandığınızda koca bir böceğe dönüşme halinden de korusun diyelim, amin...
 • 670 KİLOMETRELİK BİR YOL HİKAYESİ: SANTİAGO YOLU-7 Süprizlerle Dolu Bir Yolculuk
  Akocan hayatımızın en kötü zamanında, ikimiz adına bu düşü kurmuştu ve o düşü bütün güzellikleriyle yaşıyorduk...
 • SALİHA YADİGAR'DAN Daniel, John ve Ömer Abi
  Birkaç gün geçti. Daniel’a hâlâ üzülüyorum. Ne de olsa iyi bir insandı. Dost canlısıydı, paylaşımcıydı.

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları