MAHMUT ÇINAR YAZDI

"Kirli" Üzerine: TDK, Milliyetçilik ve Erkeklik

Toplumdaki kadim anlam verme mücadelesinde, erkek devletin bir aracı olarak Türk Dil Kurumu ya da diğer bütün önbelirlenmiş resmi/gayri resmi sözlükler ve dil sınıflandırmaları doğal olarak erkeğin iktidar alanının bir parçası olarak işlev görüyor.
ELİF AKGÜL YAZDI

Çok Yaşa Sen Khaleesi!

Çoğu kişinin malumudur, Dothrakiler “at-avrat-silah” yaklaşımlarıyla bizim seneler boyu dinlediğimiz Türk mitine pek benzerler. Atlarını pek sever, hemen ardından kadınlarını sıralarlar. O nedenle kadınların “at karşılığı” bir değeri de vardır.
GÜLRU PEKDEMİR YAZDI

Adile Naşit Gülüşü Gibi Günleriniz Olsun

Bir kuşak için Adile Naşit’in yeri bambaşkadır. O nesle mensup şanslılardansanız, ne mutlu…
SEVKAN UZEL’DEN

Çocuk Sahibi Olmak Romantik İlişkiyi Riske Atıyor

Yaklaşık 30 yıldır araştırmacılar çocuk sahibi olmanın evlilik üzerindeki etkilerini inceliyor ve sonuç net: Eşler arası ilişki kötüye gidiyor.
BANU TUNA YAZDI

"Ya Sev Ya Terk Et" Yıkıcılığı

İstanbul’un sokaklarında lobotomiye uğramış gibi, hafızasız dolaşıp duruyoruz. Henüz 30’lu yaşlarındaki insanların bile özlemle burun direği sızlıyor.

Haberler

 • FERYAL SAYGILIGİL YAZDI “Feminizm Sürekli Devrimdir”
  Françoise Collin’le yapılan söyleşilerden oluşan "Feminist Güzergâh" sorgulamaya önce kendimizden başlamamız gerektiğini, hiç zaman kaybetmeden her gün her saat mücadele etmemizin elzem olduğunu vurguluyor.
 • MURAT TÜRKER YAZDI Afrika'nın İncisi
  The Pearl of Africa (Afrika'nın İncisi) Ugandalı Cleopatra Kambugu’nun hikayesini anlatoyor. Film romantik bir birlikteliğin duygusal motiflerine yoğunlaşmış olsa da, LGBTİ olmanın zorluklarını bir kez daha ...
 • RİTA ENDER'DEN Haksızlığa Karşı İki Kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana
  Luiz Bakar ile Ester Zonana hiç dava arkadaşı olmadılar, birlikte bir dava yürütmediler. Fakat dillendirdikleri birdi. Üstelik onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat ...
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Demokrasi ve Duvar İlişkisi
  Duvar örüp insanları birbirinden uzak düşüren mi, yoksa köprü döşeyip insanları birbirine yakınlaştıran mı olmak istersiniz, karar da, takdir de sizin!
 • EMEK EREZ YAZDI Okunmaya ve Tanışmaya Değer Bir İlk Roman: “Varoş”
  Mustafa Yurthan’ın romanının zamanı daha çok 80’lerin sonunu ve 90’ları hatırlatıyor. Pop müziğin üzerimizdeki hâkimiyet yılları hani. Her aşka bir şarkı düşen zamanlar..
 • NAMİ TEMELTAŞ YAZDI Her Sürgünün Acısı Kendi İçerisindedir
  Ne Çerkesya’daki hükümranlık hakları Rusya’ya verilirken ne de Osmanlı ile “Çerkes nüfusun göç edilmesi” anlaşması yapılırken Kafkas halklarına sorulmamıştı.
 • BÜLENT ŞIK YAZDI Ot Öldürücü Glifosat Sorununda Bilinmesi Gerekenler
  Geçen yıl Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu, glifosatı “muhtemel kanserojen” olarak sınıflandırmıştı. Geçen hafta ise BM Gıda ve Tarım Örgütü ile Dünya Sağlık Örgütü, "glifosat kalıntısı barındıran ...
 • MEHMET KARASU YAZDI Tarihçilerin Ermeni Meselesiyle İmtihanı
  Toplumsal sorunlar, sorunları belgelere indirgeme alışkanlığı terk edilmeden, diğer bir deyişle belgeler üzerinde yer almayan yanlarıyla da ele alınmaksızın kalıcı çözüme dönüşemez.
 • HÜSEYİN ŞENGÜL YAZDI Sivas Divriği Köse Paşa Hanedanlığı
  Hamasete, propagandaya, masala dayalı tarih anlatılarında ne olayların neden-sonuç ilişkilerinden, ne bürokrasiden, ne ekonomik yapılardan söz edilmez. Kısacası toplum nasıl yaşıyordu sorusu sorulmaz.

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar