ARNO KALAYCI KAMP ARMEN’İ ANLATTI

Kaybolmuş Uygarlığın, Kaybolmuş Çocukları

Kamp Armen direnişi 6 Mayıs’tan beri sürüyor. Nor Zartonk İnsiyatifi’nden Arno Kalaycı ile Kamp Armen’i, tarihini, kampın iadesi için verilen mücadeleyi konuştuk.
TRANS MAHPUS BUSE’DEN

Suçlu Kim?

Bizler doğarken suçlarla doğmuyoruz. Bir şekilde suçlara itiliyoruz ve bu suçların içerisinde kendi yaşamlarımızı kaybettirilmeye yönelik suçlar işleniyor, aslında bunun farkında değiliz.
HALUK KALAFAT YAZDI

Kazım Koyuncu, Martılar Gibi Özgür

Uğur Biryol “Kazım’ın Sevdası - Kazimişi Oropa”da “Martılar gibi özgür olmayı seçti” dediği Kazım Koyuncu’yu anlatıyor.
VECDİ ERBAY’DAN

Bizim Rıza

“Hastaneden çıktığımda halay çekeceğim” diyor. Biz bu cümleyi, “Mücadeleye devam edeceğim” diye de okuyabiliriz.
ERİVAN'A YOLCULUK

Unutma Beni

1915… 2015… Konuştukça “Türk müsünüz” sorusunu daha çok mu duyacaklar? Bir de Suriye’deki yıkımın vebali miydi bu sorular? İnsanların gözlerinin içine bakmak gittikçe zorlaşıyor.

Haberler

 • KİTAP Voltaçark: Hapiste LGBTİ Olmak
  Rosida Koyuncu’nun derlediği “Voltaçark: Hapiste LGBTİ Olmak” kitabı Türkçe ve Kürtçe olarak yayınlandı. Ayrımcılıktan dayanışmaya birçok hikayenin anlatıldığı bu kitap, cezaevindeki hak ihlallerine dikkat çekmeyi amaçlıyor. ...
  1. TRANS MAHPUS BUSE’DEN: Suçlu Kim?
 • MURAT TÜRKER YAZDI Khalik Allah'ın Harlem'i
  Aç ve evsiz olanların arada sırada da olsa eğlenmesine, şarkı söyleyip dans etmesine, yani mutlu olmasına bile tahammülü olmayan polislerin onları cezalandırma hakkını kendilerinde gördüklerini belirtiyorlar. ...
 • Çocuksuz ve Aşırı Mutlu
  Çocuksuz çiftler zamanlarını karanlık odalarda oturup oyuncak bebeklere iğne saplayarak veya Chitty Chitty Bang Bang’deki çocuk avcısı gibi sokakları arşınlayarak geçirmiyor.
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Şeyh’in İpte Sallanan Bedeni
  Eğer adına “Alternatif Muhalif Metropol” dediğimiz şehirde yüzde seksenlerle telaffuz edilen oy oranıyla bizzatihi “muktedir isek” hâla bu tuhaf çağın, katliamlar tarihinin bozuk sicilli şahsiyetlerinin adlarında ...
 • KİRAZ AKIN YAZDI Hayali Kadın Kahramanlardan: Yatık Emine
  Onun hikayesinde “cemiyet dışına ahlak bozukluğu gerekçesiyle itilen bir kadın”ın hikayesinden çok, yaşadığı kasabadaki insanların nezdinde, kötülüğün en pür hallerini görürüz.
 • SERCAN ENGEREK’TEN İfade Özgürlüğü “Rahatsız” Edebilir
  İfade özgürlüğü, devlete ve toplumun belli bir kesimine aykırı gelen, onları rahatsız eden, şaşırtıcı ve endişe verici düşüncelerin açıklanmasını da kapsar.

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar