BEGÜM ZORLU SÖYLEŞİSİ

Senarist Çakar Anlatıyor: Kobanê Direnişine Neden Katıldım?

Senarist Önder Çakar, neden Kobanê’ye gittiğini bianet'e anlattı: “Kobanê Devrimi başladığında Erdoğan ‘Kobanê düştü düşecek’ demişti. Ben de cumhurbaşkanını ciddiye alıp aman düşmesin diye Kobanê‘ye gittim.”

Sokakta Tacizi Durdurmak İçin Erkeklerin Yapabileceği 6 Şey

Taciz, iltifat değildir. Yürüyüp geçmeyin. Önlenmesinde önemli bir rol oynayabilirsiniz. Bu, "kurtarıcı kahraman" olmak demek değil, kendinize, birine yardım edebilecek bir rol bulmaktır!
BAYBARS KÜLEBİ YAZDI

Podemos Hakkında Bilinmeyenler

Podemos'un asıl başarısı, ülkesinin yakın geçmişindeki sokak hareketi deneyim birikimini doğru ve etkili bir şekilde parlamentarist mücadeleye katabilmiş olması.
GÖRKEM EVCİ YAZDI

“Yeni Türk Cemiyeti”nden “Yeni Türkiye”ye

Yakup Kadri, gelecekte bir ütopya tahayyül etmiş ve yıllar sonra bunun gerçekleşmediğini kabul etmişti. AKP ise ütopyasını yaşadığı dönem içinde hayal ediyor.
COŞKUN LİKTOR YAZDI

Ertelenmiş Bir Düş

Siyahların zorlu mücadeleler sonucunda elde ettiği yasal düzenlemeler 1865’ten beri ertelenen eşit yurttaşlık hakları düşünün gerçekleştiği anlamına geliyor mu?

Haberler

 • ZEYNEP ŞENEL GENCER’DEN Dinginliğin Kıyısında, Birdman
  Sanatsal Everest’e ulaşma isteğinin tutku mu, saplantı mı ya da sadece bağımlılık mı olduğunu bilemeyiz. Ancak, yönetmene kulak verip onun izini sürdüğü karmaşaya akıl sır erdirmeye ...
 • “Kürdocul İşler”in Yazarını Hapsetmek!
  Kürdi bir mizah ustası yazarı dördüncü yılına giren Roboski katliamını protesto etti diye cezalandırıp zindana attılar. Ne yapsaydı yani Özgür Amed, 34 canı bombalarınızla katlettiniz diye ...
 • TÜLİN YILDIRIM’DAN Ankara Neden İstanbul Olamıyor?
  Pek çok projede soruna ve muhatabına müdahale ettiğimiz zaman, doğru hedefe doğrudan eylemle kazanılacağını biliyoruz. Zaten mesele, Ankara’nın İstanbul olması değil, kazanan mücadeleyi örmesi ve öğrenebilmesi. ...
 • OYA AYDIN’DAN İç Güvenlik Yasa Tasarısı: Anayasal Düzene Son
  Tasarının yasalaşması halinde mevcut durumda iyice zedelenmiş olan güçler ayrılığı ilkesi neredeyse ortadan kalkacak, polisin ve idarenin, her an, yaşamın her alanına kontrolsüz biçimde nüfuz etme ...
 • BEKİR AVCI YAZDI Twitter’da Bir Kobanê Anlatısı
  Ersin Çaksu'nun Kobane anlatısının yer aldığı Twitter hesapları, bir "tarih" kitabından ya da bir "hikaye anlatıcısı"nın yazıya dökülmüş sözlerinden farksız değil.
 • MURAT TÜRKER YAZDI Grönland'ın Devrim Şarkıları
  Sumé - The Sound of a Revolution (Sumé - Bir Devrimin Sesi) adlı belgesel Grönland yakın tarihine yumuşak bir dalış imkanı tanıyor.
 • DENİZ ŞENGENÇ’TEN Kadın Haklı
  Haklı olmak fiziksel zarar verebilme mazereti. Adam haklı seviyor, haklı kıskanıyor, çok haklı beğeniyor arzuluyor istiyor, haklı da haklı o yüzden parçalıyor, yakıyor, öldürüyor.
 • BİANET'TE STAJYER OLMAK bianet’te Özgür ve Bağımsız Hissettim
  Haber yazarken arkadan gelen müzik sesleri, sohbetler, hiç susmayan klavye sesleri yaptığım işten daha da keyif almamı sağladı. İnsan bu ofiste gerçekten de kendini özgür, bağımsız ...

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar