TAMER KARALAR YAZDI

Evde Bira Yapımı: Kolay, Ucuz, Leziz

Yüksek vergiler ve içki yapım tekniklerinin yayılması, insanları son birkaç yıldır evde kendi içkisini yapmaya yöneltti. Evde bira yapmak, henüz çok aşina değilseniz, düşündüğünüzden çok daha kolay.
CİNS ADIMLAR TOPLUMSAL CİNSİYET VE HAFIZA YÜRÜYÜŞLERİ

Eleni'den Köçek İsmail'e Balat'ın Kültürel Hafızası

Cins Adımlar ile çıktığımız hafıza yürüyüşünde Balat'ı gezdik, geçmişte Ermenilerin, Rumların, Yahudilerin ve Müslümanların birarada yaşadığı bu mahallenin yazılı olmayan tarihini öğrendik.
YÖNETMEN ŞÜKRÜ ALAÇAM ANLATTI

Raylar Arasında Geçen Hayatlar: Locman

“Doğu Ekspresi trend olmuş. Yer bulamıyorsunuz. İnsanlar treni keşfettiler. TV kanallarındaki röportajlara bakıyorum daha çok gençler kullanıyor. Gençler aslında birbiriyle iletişimi de keşfediyor...”
LYDA FERNANDA FORERO VE DANİLO URREA’DAN

Barış Anlaşmasının Ardından Kolombiya

Son seçimin sonuçları son 16 yıldır süren otoriterleşme ve artan silahlanmayı arttıracak bir etki gösterecek. Ve yine kırsal özgürleşme doğrultusunda yapılan ilerici önerileri ve pratik deneyleri gölgede bırakacak.
NECLA AKGÖKÇE TEZ-KOOP-İŞ KADIN DERGİSİ’Nİ ANLATTI

“Patriyarkal Denetim Biçimleri, İşyeri Denetim Biçimlerine Eklemleniyor”

“Tez- Koop- İş Kadın Dergisi olarak gözden kaçırılan, ihmal edilen her alana dair politika üreterek bunu sendikal gündeme dahil etmek gibi bir hedefimiz var. ‘Boşa gitmiş tüm inceliklerin’ hesabını sormaya talibiz.”

52 Hafta 52 Erkek

Haberler

 • SEVDE TUBA OKÇU İLE ÇOCUK EDEBİYATI ÜZERİNE "Çocuklar Yetişkinlerin Fark Etmediği Ayrıntıları Görebiliyor"
  "Yazılan her metnin her cümlenin çocuğun dünyasında nasıl bir etki yaratacağını öngörerek hareket etmek epey önemli".
 • BELGESELİN İZİNDE / MURAT TÜRKER Selanik'te Belgesel Bereketi
  Bu sene 20.kez düzenlenen Selanik Belgesel Festivali, dayatılmış kemer sıkma politikalarına rağmen komşunun medeni bir toplum adına sanat ve kültüre desteğini teyit etti.
 • STEPHEN HAWKING’İN ARDINDAN “Kara Delikler Çok da Kara Olmayabilir”
  Hawking, kara deliğe giren bir maddenin ortadan kalkmayabileceğine, diğer bir evrende varlığını sürdürebileceğine işaret etti: “Bir kara delikteymiş gibi hissediyorsanız pes etmeyin, bir çıkış yolu var”. ...
 • JUDITH BUTLER VE ATHENA ATHANASIOU İLE SÖYLEŞİ “Mülksüzleşme” Türkçe’ye Nasıl Çevrildi?
  Judith Butler; "Bu metin Türkiye’ye 2017 yılında, pek çok demokratik hakkın ve emelin dehşetengiz bir şekilde yok edildiği, pek çok insanın işinden olduğu, hapiste alıkonduğu, evinden ...
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Diyarbakır’ı “Birlikte” Planlamak...
  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, son dört dönemdir yoğun politik “muhasara” altında. Yatırımlarını yönetme becerisine ziyadesiyle sahip olan iş insanlarını kimi politikalar ve politikacılar “baskılayıp” yönetmeye ...
 • 72 Kadından “Çağrışımlar” Fotoğraf Sergisi
  Fotoğrafçı ve yazar 72 kadının eserlerinden oluşan “Çağırışımlar” başlıklı fotoğraf sergisi 23 Mart'a dek mecra salon'da izlenebilir.
 • GÜLRU PEKDEMİR’DEN Kasa Her Zaman Kazanır mı?
  Bilen bilir; ikinci yenilerden Cemal Süreya, "Süreyya" olan soyadının diğer "y"sini, girdiği bir iddia sonucu kaybetmiştir…

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar