NOBEL ÖNCESİ BİR SÖYLEŞİ

Márquez: Gazetecilik Gerçek Dünyayla Bağlantımı Sağlıyordu

García Márquez 1981'de, Nobel ödülü almasından bir yıl önce Paris Review'de Peter H. Stone'a verdiği söyleşide gazeteciliği, yazarlığı, çevirmenliği, ünü kendi hikayesi üzerinden anlatıyor.
SENAR ATAMAN YAZDI

Bitmeyen Mültecilik: Bıktım Artık Gitmek İstiyorum

Mültecilerin hikayesi bilinmeze doğru alınan bir yoldur aslında. Bahar ülkesinden kaçmak zorunda kaldığında bunu biliyordu. Ama bu bilinmezin hayatının 13 yılını belirsizliğe boğacağını bilmiyordu.
DÜNYA PLAKÇILAR GÜNÜ

Plaklar Dönüyor, Beyoğlu Dönüşüyor

Dünya Plakçılar Günü vesilesiyle 60. yılındaki Lale Plak’ın sahibi Hakan Atala ile plaktaki dönüşümden Beyoğlu’ndaki dönüşüme giden bir sohbet gerçekleştirdik.
HALUK KALAFAT YAZDI

Özün Sözü, Ahmet Büke

Ahmet Büke'nin sözcüklerde tasarrufu yavaş yavaş mükemmelleşti, özün vuruculuğu artıkça arttı. Kısaldı, kısaldıkça keskinleşti, dokunduğu yerde daha çok iz bırakır oldu. Yeni öykü kitabı “Yüklük”ün bıraktığı iz daha da belirgin.
MUSTAFA SÜTLAŞ AZAR MAHLOUJİAN’LA KONUŞTU

“kadınlar mollalar için büyük bir sorun”

“gözyaşı dökmek yetmiyordu. bu büyük bir trajediydi ve ben de bir şeyler yapmalıydım. benim yaptığımı yapanları, ülkesinden kaçıp gelen genç insanları anlatmalıydım. çocuklarını birbirlerinden ayıranlar neden “zalim”dirler onu anlatmalıydım.”

Haberler

 • ŞEYHMUS DİKEN'DEN Petrolden “Pay” İstemek!
  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın dile getirdiği, bölgede üretilen enerjiden istenen pay sadece siyasetin değil, bölge temsiliyetinin ve Kürt halkının da talebidir.
 • VARŞOVA GETTOSU’NUN ÇOCUKLARI II Tuğlalar Arasında Bir Sandık, Sandık İçinde Bir Kaşık
  Kendini Yahudi hissetmediğinden hiçbir yerde kendisini böyle tanıtmayan Ficowska, ne zaman bir ortamda Yahudilere yüklenilse işte o zaman “Ben Yahudiyim” diyor.
 • YASEMİN İNCEOĞLU YAZDI Hint Medyasında Müslüman İmgesi
  Hindistan’da medyanın Müslümanları temsil etme biçimi, onların bilinç seviyesi, kendilerine duydukları güven veya güvensizlik, özgürce hareket etme, buna bağlı olarak kime inanacakları, kime şüphe ile yaklaşacakları ...
 • MURAT TÜRKER'DEN "Kayıtsız İşçi Tercih Edilir"
  Zar Oyunu adlı yapım köyden kente göçün kaçınılmaz hale getirildiği bir coğrafyadan sinemaseverlere sesleniyor. Başroldeki Geetanjali Thapa kırsal kesimden şehirlere taşınmak zorunda kalan insanların kimliksizleştirilmelerine de ...
 • GÜLNUR ELÇİK'TEN Kreşten Daha Önemli İşlerimiz Var (!)
  Türkiye ile ilgili OECD, AB gibi uluslararası örgütlerin raporlarında çocuk bakımı ile ilgili hep aynı noktaya vurgu yapıldığı dikkati çekiyor: Türkiye’de çocuk bakımı yüzde 80 üstü ...
 • KENAN TEKEŞ YAZDI Bergman’ın Evinde: Sinemanın Merkezindeydik
  Bergman’ın Evinde Woody Allen’dan Michael Haneke’ye dek pek çok sanatçıda hayranlık uyandıran İsveç’in dünya sinemasına armağan ettiği Ingmar Bergman’ın sinemasına ve yaşamına yön verdiği Faro Adası’ndaki ...
 • FERHAT TUNÇ ROJAVA'DAN YAZDI Rojava Yolumuzu Gözlüyor
  Rojava'da ilk tanık olduğum; Kürt halkının kırk yıllık rüyasının burada gerçeğe dönüştüğünün resmiydi. Büyük bir halk devriminin yaşandığı bu topraklarda olmak sevincimizi, heyecanımızı katlıyordu.
 • ÖZGE ÖZKUL'DAN Şiirin Sokak Hali
  “Şiiri sokağa çıkarıyoruz, otobüse bindiriyoruz, banklarda oturtuyoruz. Telefon kulübelerinde konuşturuyor, sessiz yığınların sesi yapıyoruz. Para üstünü ona veriyoruz, yolda yürürken başkası bulsun diye elimizden düşürüyoruz."
 • SAVAŞ ÇOBAN YAZDI Wajda Sinemasına Kısa Bir Yolculuk
  Sinema savaş ve sonrasında, Demirperde döneminde, Polonya halkının en büyük sığınaklarından biri oldu. Andrzej Wajda bu sinemasal mücadelenin önde gelen yaratıcılarından biriydi.
 • FIRAT ERYILMAZ YAZDI Rojava’yı Görmek
  Rojava'da gerçekleştirilmeye çalışılan yaşam pratiklerinin, Türkiye'deki demokrasi güçlerinin neredeyse tümünün seçim broşürlerinde vaat ettikleriyle birçok ortak nokta taşıdığını söylemek zorlama bir iddia olmasa gerek.
 • HÜSEYİN ŞENGÜL YAZDI Bir Sabahattin Ali Hikâyesi ve “Ben”* Tahlili
  ‘Ben’ ile toplum arasındaki birbirini iten/öteleyen ilişkiye dair yetersiz olsa da birtakım düşüncelerim var. Bu flu düşüncelerim, Sabahattin Ali’nin Sırçalı Köşk’ündeki Cankurtaran hikâyesini okuduğumda biraz daha ...
 • BEGÜM ATAY VE MUSTAFA EREN'DEN Üniversite Laboratuarlarından Hapishane Hücrelerine Tecrit
  1950’lerden itibaren yapılmış onlarca “duyusal yoksunluk” deneyi var. Bu deneylerin hapishanelerle olan ilişkisi, kimler tarafından finanse edildiği, bu deneylerden elde edilen sonuçların pratikte ne tür uygulamalara ...
 • LEMAN KORKMAZ YAZDI Toplumsal Cinsiyet Rolleri Neden Değişmeli?
  Cinsiyet rollerine uygun davranma yükünü kişilerin üzerinden almak, kalıp yargıların olumsuz sonuçlarından kurtulmak, herkesin biricikliğini özgürce gösterebilmesini sağlamak, diğer cinsiyete özgü kabul edilen özellikleri rahatça içselleştirip, ...
 • bianet Bu Filmleri İzledi
  Bu hafta izlediğimiz filmler: "Benim Hüzünlü Orospularım", "Köstebek", "Yukarı Bak", "Salgın".

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar