FİGEN ÖCAL YAZDI

Cehennemleştirilmiş Çocukların Değil Polenlerin Ülkesi Olmak

Yine bir sorumuz var bu acılı halimizle sormayı sürdürdüğümüz, çünkü hâlâ soluk alabiliyoruz, yaşamak zorundayız. Soru şu: Devlet derslerinden nasıl kurtulacağız?
PINAR KARABABA KAYALIGİL YAZDI

"Mülteci, İşte Buradayım" Üzerine

"Mülteci, İşte Buradayım" belgeselinin beni ilk etkileyen yanı kendi tavrıyla gözümün önünde durarak dert anlatmaktansa hayatı aktarmayı tercih etmesi ve kendi dilini hem ilkeli hem de dengeli bir şekilde kurmuş olmasıydı.
BÜLENT ŞIK YAZDI

GDO’lar Üç Yıl Önce Zararlıydı, Şimdi Zararsız Oldu

Gıda güvenliği söz konusu olduğunda, yıllarca zararsız olduğu iddia edilen bir şeyi “yeni bulgular ışığında” zararlı olarak nitelemek daha sık rastlanan bir durumdu. Şimdi tam tersi bir durum söz konusu.
ŞEYHMUS DİKEN YAZDI

Roboski’den Suruç’a!

Dört yıl arayla iki katliama baktığımızda; Roboskili 34 yoksul ve eğitimsiz Kürt köylüsü ile ülkenin 19 şehrinden çoğunluğu gayet iyi okullarda okuyan/okumuş 32 Türk gencinin parçalanmış bedenleri birbirine karışıyor.
HAZAL ÖKSÜZ'ÜN İZLENİMLERİ

‘’Bir Endülüs Köpeği’’ İstanbul’da

12 sanatçı "Bir Endülüs Köpeği"nin kendilerinde çağrıştırdıklarını yeniden yorumlayıp çeşitli eserler üreterek filmi yeniden izlemek isteyenler için "Bir Endülüs Köpeği Üzerine Çeşitlemeler" adı altında sergi oluşturdular.

Haberler

 • ŞİŞMANLIK YAZILARI-1/ CAVİT IŞIK YAVUZ “Arabayı Park Et, Asansörü Terk Et”
  Ev-okul-işyeri bazında mı yaklaşmalı fazla kilolu olmaya? Ulaşımı, sağlık hizmetlerini, gıda- tarım politikalarını, kentleşmeyi, medyayı, reklamları, kültürel faktörleri, eğitimi, eşitsizliği hesaba katmayacak mıyız?
 • ELİF DUMANLI'DAN ÇOCUK EDEBİYATI YAZILARI Daha İnsani Bakan Cam Göz ve Boyne'nun Eserleri
  Faşizm, vicdani ret, savaş ve zorbalık gibi konular çocuk edebiyatında sorun olabilecek nitelikte görünse de bunları aşmayı başaran yazarlar var. John Boyne onlardan biri.
 • ÖZGECAN KARA’NIN İZLENİMLERİ “Biz Çok Seviyoruz Cudi Dağı’nı”
  Daha fazla kar uğruna, savaşta bile yıkılmamış o koskoca dağı yıkan şirketlere nasıl göz yumabiliriz? Ben de Cudi’yi çok seviyorum.
 • MURAT TÜRKER YAZDI Limasol'dan Sevgilerle
  10. Limasol Uluslararası Belgesel Festivali, 1-8 Ağustos tarihleri arasında.
 • BETÜL YARAR YAZDI “Sormak Lazım, Neden Hiçbir HDP Yetkilisi Yoktu?”
  Bugün su yüzüne açıkça vuran sosyal ve siyasal ayrışma siyasal adlar kazanmaya ve aktörleriyle buluşmaya çalışıyor. Er geç taşlar yerine oturacak ve yaşam siyaseti daha güçlü ...
 • Pera’nın Gözünden İstanbul: Gör/Bak/Deniz
  “Gör/Bak/Deniz” adlı bu yapıt ile gördüğümüz, baktığımız ve hep aynı yerde aynı görüntü de olan bir İstanbul dışında, merceklerin rüzgarla buluşması ile hareketli, renkli bir İstanbul’u ...
 • NAZAN SAKALLI YAZDI Umut Bizi Terk Etti
  Çok mutlu olduğumuz günlerden sonra bir gün, kötü gülüşlü, seyrek saçlı, yoksul bir genç; kendisine vaat edilen “sonsuz cennet” uğruna, sonlu ömründen vazgeçti.
 • REŞİT KIŞLIOĞLU YAZDI Barışa Bir Şans
  LGBTİ’lerden ahlak, Kürtlerden vatanseverlik, kadınlardan namus, dinsizlerden vicdan öğrenmen gerekecek Türkiye. Ne kadar direnirsen diren, kendinde olmayan özelliklere başkalarını ötekileştirerek sahip olamayacaksın.
 • USSAMA MAKDİSİ İLE SÖYLEŞİ Lübnan ABD'den, İstanbul Lübnan'dan Nasıl Gözüküyor?
  "Lübnan, pek çok ülke gibi, komşu ülkelerin tarihinden bihaber. İstanbul’a gelmek kuşkusuz perspektifi çok genişleten bir şey ve Lübnan’ın değişen dünya konjonktüründe önemi artmış olsa da ...

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar