BÜLENT ŞIK YAZDI

Ahmet'le Açık Görüş - Silivri Cezaevi İzlenimleri

“Avukatım ile doğru düzgün konuşacak, hukuki meseleleri değerlendirip bir savunma stratejisi geliştirecek zamanımız bile yok, konuşamıyoruz” diyor Ahmet.

Avlaremoz Bir Yaşında

Avlaremoz, bir yıl önce Türkiye’de antisemitizmi dert edinen bir grup tarafından Yahudilerin ve tarihlerinin görünürlüğüne katkıda bulunmak umuduyla yola çıktı.
SEVGİ MART YAZDI

Ye Cübbem Ye

Ben cübbemi giyip mübaşirle duruşma sıram hakkında konuşmaya başlayınca, arkamdan aynen şu sözleri duydum: “Anaaa! Avukatmış ya bu. Ya bizde saygısızlık ettik herhalde. Kadın kendim giderim dedi, zorla koluna girdik."
MURAT TÜRKER YAZDI

Kadınların Mastürbasyon Özgürlüğü

Cipka/Pussy, cinselliğin ve bilhassa kadın cinselliğinin tabu, hatta politik mesele olmayı ne yazık ki hâlâ sürdürdüğü günümüzde, kadınlardan bir isyan bayrağı, mastürbasyonlarını rahatlıkla konu eden erkeklere bir nazire.
TUĞÇE ISIYEL YAZDI

Orada Bir Şam Var

Hamidiye çarşına doğru yürüdüm, çarşı bitince Bizans kalıntıları el ele verdi ve sonrasında Emevi Camii ve Hristiyan mahallesi… Aynen öyle yazdığım gibi. Sırayla… Zaman tünelinde yürüyormuşsun gibi.

Haberler

 • BİANET’E GELENLER “Dünyada Konumlanmış Olmaya Görsel Bir Nazar”
  Turgut Yüksel yeni kitabında insanın varoluşunun son haline bakıyor, baktırıyor; çizgilerinin içinde sakladığı seslerin mırıltısıyla insanı gıdıklıyor.
 • MEHMET SAİT TAŞKIRAN'LA SÖYLEŞİ Öyküye Doğru Bir Yolculuk: Yıldızlı Gece
  Mehmet Sait Taşkıran’la kendi evreninden uzaklaşıp başka evrenlere tanıklık etmek için düştüğü yolların hikâyelerine yer verdiği ilk öykü kitabı "Yıldızlı Gece"yi konuştuk.
 • STRUMA'NIN 75. YILI Struma'ya Ulaştırılamayan Börekitasların Hikayesi
  O börekitaslar geri geldi ama kimse de o börekitasları yiyemedi çünkü Tiya Recina'nın gözyaşlarından hepsi ıslanmıştı.
 • AYHAN HÜLAGÜ YAZDI "Tutunamayanlar" Gecede Yaşar
  Oğuzhan Özcan'ın yazıp oynadığı tek kişilik oyunu "Gecede Yaşayanlar"da baba-oğlun takıntılı ilişkisi üzerinden tutunamayan, kimliksiz bir karakterin öyküsü anlatılıyor.
 • DAMLA SANDAL YAZDI Bir Ütopya Olarak “bianet"
  bianet, benim için “bir ömür boyu” anlamını koruyacak çünkü hocalarımın ihraç edildiği dönemde böyle anlamlı haberler yapmama vesile oldu.
 • BİRCAN YORULMAZ YAZDI Hesaplaşma / Dünyaya Gözlerimden Bak
  Her odadaki asker bize hikâyesini anlatırken, göz göze geliyoruz. Kimi zaman bir izleyiciye ellerini uzatıyorlar, kimi zaman elini uzatan izleyiciyi kucaklıyor, kimi zaman da reddediyorlar.
 • DOÇ. DR. ULAŞ BAŞAR GEZGİN YAZDI İki Film, İki Barış Olasılığı: Son Umut ve Mandalina Bahçesi
  "Son Umut"u çekinceyle, "Mandalina Bahçesi"ni tüm yönleriyle öneriyoruz.
 • BÜŞRA KÜÇÜK'TEN İçerinin Çok Sesli Korosu
  Farklı karakterdeki iki çocuğun ortak noktası hayatı yaşanmaz kılmaları, laftan anlamazlıklarıyla yaka silktirmeleri ve kendilerini dünyanın merkezinde zannetmeleri. Peki bu çocuklarla nasıl uzlaşacağız?
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Dil Terbiyesi!
  Asıl vurgu yapılması gereken köprülerin hepten "atılmaması" meselesidir. Geride bırakılan dostlara, "neden bizim düşündüğümüz, dile getirdiğimiz gibi düşünmüyor, dile getirmiyor, vurgulamıyor, davranmıyorsunuz" üzerinden bir vurguda ısrardır. ...

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar