SERDAR KORUCU YAZDI

Patrik Zaven’in Kaleminden Ermeni Soykırımı Kurbanı

Patrik Zaven'in, tehcir sırasında hayatını kaybedenler arasında yer alan iki çocuk babası Erzurumlu Garabed Krikor Zarmanyan ile ilgili kaleme aldığı belgeyi yayınlıyoruz.

Alternatif Düşünmek Mümkün: ''Çiftdüşün-Çiftgörü'' Pera'da

George Orwell’ın 1984 romanında kullandığı “Çiftdüşün” kavramına gönderme yaparak ismini alan sergi alternatif düşünme biçimleriyle ilgili sorgulamaya yönlendiriyor.
MURAT BAYRAM YAZDI

Kürt Öğrencilerin Dergicilikte PênGav ve Bar Deneyimi

İstanbul’da Kürtçe öğrenci dergiciliği geleneğini 2009-2013 yılları arasında sürdüren PênGav’den sonra Bar dergisi bu geleneğin sürdürücülüğünü “yük”lenmiş durumda.
MURAT TÜRKER YAZDI

Şeytanın Özgürlüğü

Berlinale 2017'de saygın Uluslararası Af Örgütü ödülünü kazanmış olan La "Libertad del diablo" filmi şiddetle iç içe yaşayan, yakınlarını kaybetmiş insanların psikolojik durumunu seyirciye aktarmaya çalışıyor.
ULAŞ BAŞAR GEZGİN YAZDI

"Yenilikçi Tarih Öğretimi Etkinlik Örnekleri" Üzerine

"Yenilikçi Tarih Öğretimi Etkinlik Örnekleri" kitabı daha çoğulcu bir tarih öğretimi için hazırlanmış etkinliklerden oluşuyor. Etkinliklerin kimileri zayıf; ancak çok iyi olanları da var. Bunlar bundan sonraki çalışmalar için bir esin kaynağı olabilir.

Haberler

 • PERİHAN TUNÇBİLEK YAZDI Neden Gezeriz?
  Gezmek, zaman ve mekan kaygısı olmaksızın kaybolup gitme isteğidir. Yaşadığı yerde huzuru bulamayan insan, bilemediği bir sırrın peşindedir. Onun gezisi ömür boyu sürecektir. Ve yeni keşfederek ...
 • AYŞE ÖZLEM İNCİ'NİN RÖPORTAJI "İnsan Yazarken Vicdanına Takılıyor"
  İlk matbu eseri "Korku Yokuş Aşağıydı" geçtiğimiz günlerde yayımlanan Anıl Mert Özsoy ile son kitabı ve öyküleri üzerine konuştuk.
 • TUMA ÇELİK YAZDI Haksızlık ve "Kara Propaganda"
  Sorun sıradan ve ufak-tefek bir sorun değildir. Dolayısıyla günü birlik politikalarla veya iyi niyetli birilerinin yaklaşımıyla bu sorunu çözmek mümkün değil. Bu yüzden de sorunun çözülebilmesi ...
 • HÜSEYİN ŞENGÜL YAZI Meral Akşener'in Siyasi Seçimi
  Meral Akşener, iki ay kadar önce yeni parti kuracağını açıkladı. MHP defterinin kapandığını belirten Akşener, kuracağı yeni partiyi hayli geniş tabanlı merkez bir parti olarak tanımladı. ...
 • RONİ BULUT YAZDI Toplumsal Bir İleti: "Yeryüzünde Sesler"
  Bağımsız bir gazeteci olarak çalışan Memet, yüksek sesle patlayan bombalardan sonra şehirde dolaşan çıplak insanların gizemini çözmeye çalışır.
 • Kapitalizm Fazla Başarı Kazandı ve Doz Aşımından Öldü
  “Küresel kapitalizm ulusal demokrasi tarafından yönetilemez. Aksine onu iğdiş eder. Küresel demokrasi olamayacağına göre, küresel kapitalizm de demokrasi ile uyuşamaz.”
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Alipaşa, Lalabey ve Suriçi…
  2015 Yaz başından 2016 İlkbaharına kadar ucu yıkımlara, sürgünlüklere, ölümlere yol açan, tarih boyunca adından söz edilecek bir zaman dilimini yaşadı Kadim Suriçi…

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar