TACİSER BELGE YAZDI

Sivil Toplum Adına Bir Şeffaflık Örneği: Osman Kavala

Çözümü kutuplaşmalarda, gerginlikte, asmayla kesmekte arayanlar sivil toplum kavramını sevmezler. Başka sevilmeyen kavramlar da bu işin içinde vardır: Şeffaflık, demokrasi, katılım, barış, insan hakları.

Erkekler Gerçek Eşitlik için Neler Yapabilir

Erkekler, kadınlara daha iyi davranmak istiyor musunuz? İşte buna başlamanız için bir liste.
AYFER DÜZDAŞ'LA SÖYLEŞİ

Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri

Ayfer Düzdaş, Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri adlı albüm çalışmasında geniş bir coğrafyada yaşayan Kürt Alevilerin müziğine yer vermiş. Düzdaş 13 ezgi ile Kürt Aleviler’in yaşamından örnekler sunuyor.
MURAT TÜRKER YAZDI

Kadın Her Yerde "Zenci"

Venedik Film Festivali'nde İnsan Hakları Film Ağı ödülünü kazanmış olan "The Rape of Recy Taylor"ın yönetmeni Buirski filmini sesini duyuramayan sayısız kadına ithaf etmiş.
ÖZGÜR KAYMAK'LA SÖYLEŞİ

Rumların, Ermenilerin ve Yahudilerin Ortak Paydası İstanbul

"İstanbul'da Az(ınlık) Olmak: Gündelik Hayatta Rumlar, Yahudiler, Ermeniler" başlıklı çalışması için 170 kşiyle görüşen Özgür Kaymak ile dört yıllık emeği üzerine konuştuk.

Haberler

 • BİRCAN YORULMAZ YAZDI Otorite Kıskacında Bir Adam: Woyzeck!
  “Woyzeck”, toplumsal ahlakın insan üzerindekinin, din ve bilimin baskısı ile nelere yol açabileceğini gözle önüne seriyor.
 • ADEM ÖZGÜR YAZDI Bîrnebûn: 20 Yıllık Yayıncılık Mücadelesi
  İsveç’te yayınlanan Kürtçe dergi Bîrnebûn, 1997 yılından bu yana sayısız kaynak, belge ve yazıyla okurlarının karşısına çıkıyor.
 • SERDAR KORUCU YAZDI O Mutsuzluk Bize de Dair
  Nikos Dimu’nun “Ne Mutsuz Yunanım Diyen” kitabı Türkçeye kazandırıldı. Kitap Yunan kimliğini eleştirirken Türkiye’deki okuyucuya ayna tutuyor, “Ne Mutsuz Türküm Diyen”in kapısını aralıyor.
 • ASİ KEÇİ'DEN ÖZGÜR CEREN CAN'LA SÖYLEŞİ Birbirinin Ötekisi Olma Önyargısını Sanatla Yıkmak
  Asi Keçi Ankara Sanat İnisiyatifi’nin ikinci kamusal sanat etkinliği olan PersonaNonGrata’yı seramik sanatçısı Özgür Ceren Can ile konuştuk.
 • ZEYNEP YÜNCÜLER YAZDI Biz Bu Hikayeyi Sevmedik, Meslektaşlarımızı Geri İstiyoruz
  “…bir hikâye yazarının kurgu ve anlatımında sınır hayalgücü iken iddianemede bu sınırı maddi olayın kendisi ve ulaşılan somut deliller belirler.” Eee, o zaman? Biz bu hikayeyi ...
 • ŞEYHMUS DİKEN YAZDI Batman ve Mevsim Yas
  Mehtap Ceyran'ın Mevsim Yas'ı bir yönüyle Batman özelinden bölgenin yakın geçmişiyle yeniden yüzleşmesinin romanı...
 • PERİHAN TUNÇBİLEK YAZDI Dipsizgöl'ün Ruhundan Gözetleme Kulesi'nin Issızlığına
  Dipsizgöl’ün romantik bir çerçevesi var. Yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Şirin bir göl var. İçinde nilüferler yüzüyor. Çam ağaçlarının reçinesi mis gibi kokuyor. Bir de Gözetleme Kulesi’nin ...

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar