TUĞÇE ISIYEL YAZDI

Vicdanı Gören Oldu mu?

Türkan Elçi ve Veli Saçılık'ın tweetlerini okuyunca “vicdan denilen bir şey var galiba” dedim. Demek ki sayıları az da olsa birilerinde hala yaşayan bir şey bu.
BANU TUNA YAZDI

Babasına Kasteden Oğulun Gömülme Hakkı

Halkın cesaretiyle bastırılan bu darbe girişiminin hatırlanması için elbette hafıza mekanları, anıtları düşünülebilir. Ancak bunun öfkeyi ve kini yaşatmaktan başka işe yaramayacak bir vatan hainleri mezarlığı olmadığı kesin.
BURCU KARAKAŞ YAZDI

Bir Kadın Olarak Bu Benim Kaosum Değil

Ülkenin testosteron seviyesi son bir hafta içinde tavan yaptı. Bu durum nedeniyle ne şekillerde panik atak geçirdiğimizi en feminist erkeğin bile anlayamayacağını düşünüyorum. Gerçekten arkadaşlar, anlayamazsınız...
MURAT TÜRKER YAZDI

Diktatör Adalete Teslim

İnsan hakları aktivisti avukat Jaqueline Moudeïna'nın devrildikten sonra diktatörün Senegal'de rahatça yaşadığı dönemde yedi Çadlı kadın adına açtığı dava sayesinde Habré'nin işkence ve barbarlıktan suçlu bulunmasını sağlamıştı.
ŞEYHMUS DİKEN YAZDI

Dipten Gelen Darbe (Girişimi)

1971’den 2016’ya baktığımda (ya da tersi) aradan neredeyse yarım asır geçmiş, dile kolay. İki askeri darbe gerçekleşmiş 12 Mart ve 12 Eylül.

Haberler

 • SAĞLIK YAZILARI - PROF. DR. İBRAHİM AKKURT YAZDI 15 Temmuz Gecesinde Hekimlik: Ramak Kala İş Kazası?
  Hastaneye vardığımdaki manzara tam bir katliam girişiminin acınası haliydi. Hekiminden hemşiresine, teknisyeninden hizmetlisine kadar tüm sağlık çalışanları büyük bir soğukkanlılıkla yoğun bir çalışma temposu içindeydi.
 • Cemil Kavukçu ile Denize Dayanabilenlerin Öyküleri Üzerine
  "Denizi kıyıdan izlemek, sandalla balığa çıkmak, şehir hatları vapuruna binmek ya da gemi turlarına katılmak, denize dışarıdan bakmaktır. Tanımak için onun yalnız şirin değil, her türlü ...
 • AYKAN SEVER YAZDI Cepheden Anılar
  Orhan Savaşçı’nın THKP-C Anıları iki yıla yayılan bir röportaj, hatırlama, belgeleme süreci sonucu şekillenmiş.
 • Ömer Akbaş: "Filmde Acıyı ve Direnişi Göstermek İstedim"
  İşçi sınıfının kendi sınıfına sahip çıkma hikâyesini anlatan Son Nefes adlı belgeselden söz etmek, bize biraz olsun gerçek ve samimi duygular yaşatacak, toplumun gelişimi üzerine bir ...
 • ŞADİYE DÖNÜMCÜ YAZDI 100 Olay/Durum, 100 Şarkı, Memleket Tarihi
  ‘Tarihi, şarkılar üzerinden okuyan’ ve plak koleksiyonundan yararlanıp dostlarından aldığı destekle; farklı alanlarda sergilediği “Şarkılı Memleket Tarihi” söyleşilerini kitapla vücuda getirdiğini söylüyor Murat Meriç.
 • EMRE HAÇAN'IN İZLENİMLERİ Bir Kilometre Taşı Olarak bianet
  bianet'te herkes sizin kendinize güvendiğinizden daha fazla güveniyor size. Bu da bir sorumluluk yüklüyor stajyere. Sonrası, haber yapmak üzere yollara düşmek olarak gelişiyor zaten.
 • HALUK KALAFAT YAZDI Ne Olacak Bu Memleketin Hali?
  “100 Ne Olacak Bu Memleketin Hali?” adlı kitabı elime alınca istemsizce sırıttım. Çünkü gençlik başımda dumanken eğer bir yola girmişsem, müsebbibi olan sorulardan biri buydu.

Sanal Kütüphane

  Barış gazeteciliği yaklaşımıyla dünya ve Türkiye’den teorik ve pratik çalışma örnekleri; makaleler, analizler, söyleşiler, haberler

Bugünün Yazarları

Bugün En Çok Okunanlar