Kim: Bilim Kurgu Filmi Sanacaklar

ABD Başkanı Trump ve Kuzey Kore lideri Kim aylar süren gel gitlerden sonra gerçekleşen kritik zirvede 40 dakika görüştü. Kim Jong-un görüşme için "Birçok insan bilim kurgu filmi olduğunu düşünecek" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un aylar süren müzakereler ve gerilimin ardından Singapur'da buluştu.

Liderler, görüşme öncesi basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.

ABD Başkanı Trump, görüşme için "Başarılı bir görüşme olacak. Büyük bir şeref duyuyorum. Harika bir ilişkimiz olacağından hiç şüphem yok." dedi.

TIKLAYIN - Trump: Kuzey Kore Tek Bir Şeyden Anlar

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da "Burada olmak çok güzel. Geçmişteki önyargılarımız ve düşüncelerimiz bizim önümüzde hep engeldi. Bu engelleri aştık ve bugün buradayız." dedi.

"Zirve çok çok iyi gidiyor"

Trump ve Kim'in dışında sadece tercümanların katıldığı görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Bu görüşme sonrası gerçekleşen heyetler arası görüşme öncesi iki lider kameralar karşısında kısa açıklamalarda bulundular.

Trump, "Baş başa görüşmek çok iyiydi. Zirve çok çok iyi gidiyor; iki ülke arasındaki ilişki harika." derken, bazı sorunların beraber çalışılarak çözüleceğini, meselelerin birlikte ele alınacağını vurguladı ve Kuzey Kore ile birlikte çalışmayı umduklarını söyledi. 

Tercümanı aracılığıyla, "Birçok insan bunun bir tür bilim kurgu filminden bölüm olduğunu düşünecek... Buraya açık fikirlerle geldik" diyen Kim Jong-un ise, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılıp arındırılmayacağına ilişkin sorulara ise yanıt vermedi. 

"Şimdi imzalara geçiyoruz..."

.@POTUS and Chairman Kim Jong Un sign a document after their meeting at the #SingaporeSummit pic.twitter.com/xC3iHlitYx

— Department of State (@StateDept) 12 Haziran 2018

Heyetler arası görüşme yaklaşık 2 saat sürdü ve ardından çalışma yemeğine geçildi. Çalışma yemeğinin sona ermesiyle birlikte Trump'ın, "Hayal ettiğimizden çok daha başarılı bir görüşme oldu, şimdi imzalara geçiyoruz..." sözleriyle duyurduğu imza töreni yapıldı.

Trump burada, "Önemli ve kapsamlı bir belgeye imza atacağız. Önemli görüşmeler gerçekleştirdik ve 2,5 saat içerisinde bir basın toıplantısı gerçekleştireceğim. Sayın Kim ve kendi adıma yazılı bir açıklama yapacağız" dedi ve "Süreci çok hızlı bir şekilde başlatacağız" ifadesaini kullanarak şunları söyledi:

"Kısa süre sonra her şeyi gereceksiniz. Son derece kapsamlı, ortak bir mektuba imza attık. Her iki tarafın da sonuçlardan etkileneceğini düşünüyorum. İki taraf da iyi niyetle yaklaştı, çaba gösterdi ve hazırlıklar yapıldı. Bugün yaşananlardan gurur duyuyoruz.

Zirvedeki ana başlıklar 

(PT) 

 


İstanbul - BİA Haber Merkezi

12 Haziran 2018, Salı