HDP Kongresi Öncesi HDK Operasyonu

HDP'nin hafta sonrası yapılacak 3. Olağan Büyük Kongresi öncesi HDK bileşenlerine düzenlenen operasyonda aralarında HDK Eşsözcüsü Prof. Dr. Hamzaoğlu’nun da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Haberin Kürtçesi / İngilizcesi için tıklayın 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenlerine yönelik düzenlenen operasyonlarda aralarında HDK Eşsözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda kişi evlerine düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı.

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit’in de, İzmir Menemen’deki evine polis ekipleri baskın düzenledi.

Koçyiğit’in evde olmadığı belirtilirken, polisler tarafından eşine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Koçyiğit’in de aralarında olduğu 12 isim hakkında gözaltı kararı olduğu bilgisinin verildiği belirtildi. Ardından yapılan aramada, evdeki bilgisayar ve telefon gibi teknik cihazlara el konuldu.

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği habere göre, Hamzaoğlu’nun yanı sıra Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eşsözcüsü Kezban Konukçu, Sol Yeşil Parti Eş Başkanları Naci Sönmez ve Eylem Tuncaeli ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Vekili ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Sözcüsü Fadime Çelebi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM üyesi Orhan Çelebi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Ozancan Sarı da evlerine düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı (AA) gelişmeleri "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, sosyal medya üzerinden Zeytin Dalı Harekatı'nı protesto etme bahanesiyle halkı sokağa dökmeye ve çatışma çıkartmaya çalıştıkları belirlenen terör örgütü PKK/KCK üyesi 17 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi" ifadeleriyle okuyucularına aktardı.

Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Kadıköy-Hasanpaşa Karakolu'ndaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. (EKN)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

09 Şubat 2018, Cuma