ETHA: Gazeteciler Temel ve Cuştan Serbest Bırakılsın

Etkin Haber Ajansı, dün ev baskınıyla gözaltına alınan çalışanları İsminaz Temel ve Havva Cuştan’ın serbest bırakılmasını istedi.

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Etkin Haber Ajansı (ETHA) gözaltındaki çalışanları İsminaz Temel ve Havva Cuştan’ın serbest bırakılmasını istedi.

İki isim, İstanbul’da dün (19 ekim) sabahı gözaltına alınan 16 kişi arasındaydı. ETHA yaptığı basın açıklamasında “15 Temmuz darbe girişimini kendi darbesinin kaldıracına dönüştüren Saray, özgür basına dönük saldırıları toplumsal muhalefeti bastırmanın temel bir bileşeni haline getiriyor” diyerek gazeteci ve yayıncılara yönelik gözaltı ve tutuklamalara dikkat çekti.

Çalışanları Temel ve Cuştan’ın evlerinden gözaltına alındığını hatırlatan ETHA, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ajans çalışanlarımızın kaldığı evin kapısını kıran kar maskeli polisler Sur, Nusaybin, Cizre katliamları sonrası kentin sokaklarına yazılan yazıları andırırcasına evin duvarlarına “Bozkurtlar buradaydı” yazmış, evi talan etmiştir. Basın kartımızı yakmışlardır.”

JinNews ve Mezapotamya Ajansı çalışanlarının evlerine de baskın düzenlendiğini ve beş gazetecinin gözaltına alındığını hatırlatan ETHA, “Bir fikre ve meşruiyete dayanmayan tüm iktidarlar gibi şiddetle, baskı ve zorla ezilenlerin mücadelesini ve onların taleplerini dile getiren basın yayın kuruluşlarını ve çalışanlarını susturmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Zulüm ve baskı sürdüğü sürece ona karşı direniş ve direnişe ses veren özgür basın geleneği de susmayacak, susturulamayacaktır” denen açıklamada gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Ne olmuştu?

Dün İstanbul'da 20 adrese yapılan operasyonda avukatlar Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar ile ETHA çalışanları İsminaz Temel ve Havva Cuştan ile Meral Tatar, Erkan Kahça, Nihat Göktaş, Mehmet Aslan, İlhan Aslan ve Özgen Sadet'in olduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Avukat İlknur Acar bianet'e yaptığı açıklamada Uçar ve Sezin ile hakkında yakalama kararı olan avukat Gülhan Kaya’nın müvekkillerinin dosyasından kendileri hakkında soruşturma açıldığını öğrendiklerini, bunun üzerine yaklaşık dört ay önce kendileri gidip ifade vermek üzere savcılığa dilekçe sunduklarını söyledi:

“Soruşturma kapsamında ifade vermek üzere verdikleri dilekçeye savcılıktan yanıt gelmedi. Ama bugün, bu baskın gerçekleşti.”

ESP, SGDF üyelerine ve ETHA muhabirlerinin evlerine polis baskını oldu. ETHA muhabiri Havva Çuştan'ın evine polis "bozkurtlar burada" yazdı pic.twitter.com/27v3twQxPp

— hayritunc (@hayriituncc) October 19, 2017

Baskının ardından gazeteci Hayri Tunç, evde duvara yazılan yazının fotoğrafını paylaştı. (EA)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

20 Ekim 2017, Cuma