Kanada, ABD Sınırına Sığınmacılar İçin Kamp Kuruyor

Kanada ordusu, ABD’den gelen göçmen sayısının artmasının üzerine Quebec-ABD sınırında 500 kişilik bir çadır kamp kuruyor.

Kanada ordusu, ABD’den gelen göçmen sayısının artmasının üzerine Quebec-ABD sınırında 500 kişilik bir çadır kamp kuruyor.

Champlain, New York sınırındaki Saint-Bernard-de-Lacolle’deki kamp askerler tarafından kuruluyor ancak kampın güvenliğinin sağlanmasında askerlerin rol almayacağı ifade edildi.

2017’nin başından bu yana 4 binin üzerinde kişinin Trump’ın göç politikaları nedeniyle ABD’den Kanada’ya göç ettiği, son haftalarda ise Montreal’e günde 250 göçmen ve sığınmacının giriş yaptığı belirtildi.

Gelenler için ek karşılama merkezleri açan Kadana hükümeti, sadece Temmuz ayında 1174 mültecinin Quebec’e gelmesinin ardından, geçen hafta Montreal Olimpiyat Stadyumuna yataklar yerleştirmişti. Şehirdeki eski Royal Victoria Hastanesi de mültecilerin barınabileceği bir alana dönüştürülecek.

Kanada Sınır Hizmetleri Servisi'nden Patrick Lefort, şu anda 700 göçmenin ülkeye giriş için resmi işlemlerinin tamamlanmasını beklediği belirtildi. İşlemlerin uzamasının, göçmen ve sığınmacıların yatağı olmayan odalarda, bankların üzerinde günlerce beklemesi anlamına geldiğini vurguladı.

Saint-Bernard-de-Lacolle’de kurulan kampta, zemini olan modüler çadırlar, ışıklandırma ve ısıtma imkanları sağlandı.

Son haftalarda gelenlerin çoğu Haitili göçmenler

Son haftalarda ülkeye giriş yapan sığınmacıların büyük bölümünün Haitili olduğu belirtildi.

2010’da Haiti’deki deprem, ülkedeki kolera salgını ve Matthew kasırgası sonrası 58 bin Haitiliye ABD'de geçici koruma statüsü ve buna bağlı olarak geçici oturum izni verilmişti. Mayıs ayında ise Trump yönetimi, Haitililere verilen oturma izinlerinin 6 ay daha uzatılacağını ve ardından ABD’den çıkmaları gerekeceğini söylemişti.

Açıklamanın ardından çok sayıda Haitili, Kanada’ya mültecilik başvurusu yaptı.

Kanada’da Trudeau hükümeti de 3 bin 200 Haitiliye geçici koruma statüsü vermiş ancak bu anlaşma geçen sene sonlandırılmıştı. (ÇT)

* Bu haberi CBS.ca ve Guardian'dan derledik.


İstanbul - BİA Haber Merkezi

10 Ağustos 2017, Perşembe