Kurtulmuş: 18 Bin 258 Kişi Göreve İade Edildi

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, kamudan ihraç edilen 86 bin 510 kişiden 18 bin 258 kişinin göreve iade edildiğini açıkladı, “Suçsuz, günahsız, hatasız, kusursuz olan kimse mağdur edilmeyecektir” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bütçe görüşmeleri kapsamında dün akşam Meclis'te yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bilgiler açıkladı.

İkisi general, 39 Türk Silahlı Kuvvetleri görevlisinin görevine iade edildiğini, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) kapsamında da 18 bin 258 kişinin göreve iade edildiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 3 Kasım’da kamudan ihraç edilen memur sayısının 70 bin 784 olduğunu açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından 22 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlanan 677 sayılı KHK ile 15 bin 726 kamu çalışanı daha meslekten ihraç edildi. Toplam sayı 86 bin 510 oldu.

Kurtulmuş, “Suçsuz, günahsız, hatasız, kusursuz olan kimse burada mağdur edilmeyecektir, buna azami gayret gösteriyoruz” dedi.

“Siyasi kadrolar da ortaya çıkarılacak”

Kurtulmuş konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Bu FETÖ mağdurları meselesi biraz gereğinden fazla alınganlık konusu oldu. Ben hiçbirinizi kastederek, ne parti olarak ne şahıs olarak kastederek söylemedim.

“Söylediğim şey şudur: Türkiye'nin, en aşağılık, en namussuz, Türkiye'ye karşı yapılmış olan bir ihanet hareketi sonrasında ortaya konulan algı operasyonlarındaki kullanılan terimlerden birisi ‘FETÖ mağdurları’ terimidir.

“Terör örgütlerinin de nasıl etnik ve mezhebi kimlikler üzerinden adlandırıldığını da örnek vererek başka bir konuyla ilgili söyledim.

“Evet, bu konuda gerçekten gadre uğrayan yok mu? Var bizim de tanıdığımız. Bunlar düzeltiliyor, yapılıyor, ediliyor ama toplamın içerisine baktığınız an -sadece şunu hatırlatayım- bir hafta ikisi general olmak üzere 39 Türk Silahlı Kuvvetleri görevlisi görevine iade edildi, ertesi hafta 1000 küsur askerî personel Jandarmadan dışarıya atıldı.

“Bu uzun süre devam edecek bir mücadeledir. Suçsuz, günahsız, hatasız, kusursuz olan kimse burada mağdur edilmeyecektir, buna azami gayret gösteriyoruz.

“KHK’larla da göreve iade edilen 18 bin 258 kişi vardır, dolayısıyla bir mağduriyet söz konusu değildir. En az sizin kadar da bizim bunlara dikkat ettiğimizi ifade etmek için bunu söylediğim bir sözdür.

“Hiç merak etmeyin, eninde sonunda siyasi kadrolar da ortaya çıkarılacak, bu meselenin arkasındaki gerçek bütünüyle ortaya konulacaktır.”

“Darbenin bir numarası kim?”

“Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri imamı” olduğu iddia edilen Adil Öksüz'le ilgili de şunları söyledi:

“Adil Öksüz'ün sadece bir gölgeden ibaret olduğunu zannediyorum. Siyasi tecrübem bana bunu söylüyor, bir bilgiyle söylemiyorum. Bu darbenin henüz, tam manasıyla arkasında bir numarası, iki numarası kimlerdir, eğer darbe başarılı olsaydı kimleri iş başına getireceklerdi, henüz bu bilgilere ulaşılmamıştır. Bütün bunların hepsi mahkemelerde ortaya çıkacaktır.” (AS)

* Fotoğraf: Cem Özdel – Ankara / AA


Ankara - BİA Haber Merkezi

07 Aralık 2016, Çarşamba