YÖK: 5 Bin 342 Personel Görevden Uzaklaştırıldı

YÖK, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Gülen Cemaati'ne dönük 6 bin 792 personel hakkında işlem başlatıldığını, bunlardan 5 bin 342’sinin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 15 Temmuz darbe girişimi sonası üniversitelerde toplam 6 bin 792 personel hakkında işlem başlatıldığını, bunlardan 5 bin 342’sinin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

YÖK’ten yapılan açıklamada darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal sonrasında Başbakanlığın kararıyla YÖK Başkanlığı bünyesinde OHAL komisyonu oluşturulduğu belirtildi

Açıklamada “Bu komisyon marifetiyle üniversitelerimizdeki görevden uzaklaştırmalar ve soruşturmalarla ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılmakta ve bu süreçler yakından takip edilmektedir. Yükseköğretim kurumlarında FETÖ/PDY terör şebekesine mensup hiç kimsenin barınmasına asla müsaade edilmeyecektir” denildi.

Üniversitelerde 2016 yılında görev yapan öğretim elemanı sayısı 146 bin 124'tü.

5247 akademik, 1545 idari personele işlem

 “FETÖ/PDY’ye yönelik” olarak yapıldığı belirtilen işlemlere dair sayılar şöyle

* Devlet ve vakıf üniversitelerinde toplam 5247 akademik personele ilişkin işlem başlatıldı. Bunlardan toplamda 4225 kişi hakkında görevden uzaklaştırma kararı alındı.

* Devlet ve vakıf üniversitelerinde toplam 1545 idari personele ilişkin işlem başlatıldı. Bunlardan toplamda 1117 personel hakkında görevden uzaklaştırma kararı alındı.

* Devlet ve vakıf üniversitelerinde toplamda 6792 akademik ve idari personel hakkında işlem başlatıldı. Bunlardan toplamda 5342 personel hakkında görevden uzaklaştırma kararı alındı.

YÖK'ten yapılan bilgilendirmede görevden uzaklaştırmaların soruşturma süresince geçici olarak yapıldığı, görevden alınan ve atılan kişilerin olmadığı belirtildi. (BK)

 


İstanbul - BİA Haber Merkezi

12 Ağustos 2016, Cuma