İlkkaracan: Başbakan "Yapamam" Dedi Ama Taleplerimizde Israrcıyız

Başbakan Erdoğan’ın Dolmabahçe toplantısında anadilde eğitim konusunda tartıştığı İlkkaracan, "Biz taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz ve ısrarcıyız" dedi.

Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği Başkanı Pınar İlkkaracan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dolmabahçe toplantısından sonuç alınamadığını söyleyerek, "Biz taleplerimizde kararlıyız, dile getirmeye devam edeceğiz" dedi.

İlkkaracan Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde "Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi" çerçevesinde, 18 Temmuz'da, düzenlenen toplantıyı bianet'e anlattı:

"Kadınlar tek tek konuşma yaptı ve Başbakan bu bölümde kimsenin sözünü kesmedi. Ama daha sonra yaptığı bir buçuk saatlik konuşmada söylenenlerin yüzde 90'ına cevap verdi ve bütün talepleri 'yapamam' diye yanıtladı."

"Toplantıya giderken çok umuluydum açıkçası, çöktüm" diyen İlkkaracan, "Demokratik açılımın ilerletilmesi gerekiyordu, bu umutla o toplantıya gittik ama bu kadarını beklemiyordum. Başbakan tüm taleplere 'hayır' diyor. Ama biz kararlıyız taleplerimizi söylemeye devam edeceğiz ve ısrarcıyız" diye konuştu.

Başbakan anadil için tartıştı

İlkkaracan toplantıda dile getirdiği dört talebi şöyle sıraladı:

*Başbakan açılım konusunda samimi ise bunu seçim barajını indirerek göstermeliydi, bunu kendisine ilettim. Seçim barajının oranı yüzde üç mü, beş mi, yedi mi olur, bu sonra tartışılır.

*Anayasa süreci sırasında fırsat kaçırıldı. Anayasa toplumsal uzlaşmayla yapılsaydı büyük adım atılacaktı. Başbakan konuşmasında "tabuları kırdık" dedi. Oysa anayasanın yapılması sürecinde yeni normlar oluşturulabilirdi. Tabu yıkmak için yeni normların oluşturulması gerekir, bu yapılmadı.

*Diğer tabu konu anadilde eğitim. Başbakan'a anadilde eğitim talebini dile getirdim ama benimle tartışmaya başladı. Ben Almanya'da eyaletlerde bu uygulamaların olduğunu söyledim, Başbakan lafımı kesip "Almanya'da böyle bir şey yok, burada insanlara doğruları söyleyin. Ben bunu Merkel'den talep ediyorum" dedi. Başbakan Almanya'daki Türkiyeliler için anadilde eğitim istiyorsa bunu Türkiye'de Kürtler için de savunmalı.

*Doğu ve Güneydoğu'da anadili Kürtçe olan kadınların için tercüman talebini ise Başbakan "O halloldu" diye yanıtladı. Evet, tercüman konusunda izin çıktı ama kadınlar tercümana ulaşamıyor. Bu sorunun çözüldüğü anlamına gelmez. (SP)

 


İstanbul - BİA Haber Merkezi,

19 Temmuz 2010, Pazartesi

Semra Pelek