Anayasa Kadın Platformu'nun Talepleri-Tam Metin

200'den fazla kuruluşun oluşturduğu Platform Prof. Özbudun'un hazırladığı taslağın 26 maddesinde değişiklik talep ediyor.

Anayasa Kadın Platformu, yeni anayasa taslağıyla ilgili 26 maddede değişiklik talep ediyor. Platform, 200'den fazla kadın örgütü tarafından kuruldu.

22 Temmuz seçimleri sonrasında başlayan yeni anayasa tartışmaları kapsamında Prof. Ergun Özbudun'un başkanlık ettiği akademisyenler Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) için bir taslak hazırladı. Özbudun taslağı Eylül'de açıkladı.

AKP, taslak üzerinde çalışma yapacaklarını ve değişikliklerle birlikte kendi önerileri olarak açıklayacaklarını söyledi. Partinin çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor ama içerik ve ne zaman açıklanacağı belli değil.

Kadın örgütleri başta "eşitlik" konusu olmak üzere taslağın kadını yok saydığını, kadın hakları alanındaki uluslararası anlaşmalarla uyumlu olmadığını söylüyor. Platformun Özbudun taslağı üzerinden yaptığı değerlendirmeler ve taleplerinin tam metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.(EÜ) 

* Anayasa Kadın Platformu'nun talepleri (MS Word belgesi, 100K)


İstanbul - BİA Haber Merkezi

04 Aralık 2007, Salı