Ara Ana Sayfa
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Menü GösterMenü Gizle
Yayın Tarihi: 3 Kasım 2016 00:00
 ~ Son Güncelleme: 3 Kasım 2016 00:08
4 dk Okuma

PROF. DR. ONUR HAMZAOĞLU YAZDI

Topluma Atfedilen Risk ya da Türkiye’de Pisipisine Ölüm!

Türkiye’de 2014 yılında ölen her yüz bebekten yaklaşık 29’u önlenebilir nedenlerden ölmüş. Ancak, bebek ölüm hızı aynı kalsa da pisipisine ölümler, 2015 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 5 artarak yüzde 30.3’e yükselmiş.
Topluma Atfedilen Risk ya da Türkiye’de Pisipisine Ölüm!
Halk Sağlığı Profesörü. Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdikten sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ne (GATA) girdi. Tıp fakültesindeki eğitimini tamamladıktan sonra, yine aynı fakültenin Halk Sağlığı Anabilim...

Halk Sağlığı Profesörü. Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdikten sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’ne (GATA) girdi. Tıp fakültesindeki eğitimini tamamladıktan sonra, yine aynı fakültenin Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda asistan olarak görev yaptı ve uzman oldu. Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’na bağlı Epidemiyoloji Bilim Dalı’ndan da yan dal uzmanlığını aldı. GATA’da Epidemiyoloji alanında önce yardımcı doçent, ardından doçentliğe yükseldi. 2002-2016 yıllarında Kocaeli Üniversitesi’nde halk sağlığı profesörü olarak çalıştı. Barış İçin Akademisyenler bildirisi imzacısı olması nedeniyle 1 Eylül 2016’da üniversiteden ihraç edildi. İhraç edilen diğer akademisyenlerle birlikte Kocaeli Dayanışma Akademisi’ni (KODA) kurdu. Kasım 2016’dan Ocak 2019’a kadar Halkların Demokratik Kongresi eş sözcülüğü görevini üstlendi. 1961, Ordu doğumlu.

Devamını Göster
ilgili haberler
Sayfa Başına Git