Ara Ana Sayfa
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Menü GösterMenü Gizle
Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2023 14:17
 ~ Son Güncelleme: 22 Mayıs 2023 14:43
5 dk Okuma

Seçimler şaibeli miydi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Oy ve Ötesi temsilcileri gibi seçim sonuçlarının sağlığı için çalışanları hedef alması, "İktidarın acaba gizleyecek bir şeyi mi var?" sorusunu kaçınılmaz olarak akla getirmektedir.
Seçimler şaibeli miydi?
İTÜ'deki makine mühendisliği, Stony Brook University'deki uygulamalı matematik ve istatistik eğitiminden sonra doktorasını New School for Social Research'de iktisat alanında tamamladı. Bard College at Simon's...

İTÜ'deki makine mühendisliği, Stony Brook University'deki uygulamalı matematik ve istatistik eğitiminden sonra doktorasını New School for Social Research'de iktisat alanında tamamladı. Bard College at Simon's Rock, ODTÜ, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve UMASS Amherst'de öğretim üyeliği yaptı. Ayrıca, Özgür Üniversite’de Kapital seminerleri yürüttü. Kitaplarından bazıları: Milletlerin Zenginliğinin Ölçülmesi: Ulusal Hesapların Ekonomi Politiği (A. Shaikh ile, Yordam Kitap, 2012), Kapital’in İzinde (Nail Satlıgan ve Sungur Savran ile, Yordam Kitap, 2012), Batan Piyasalar: 21. Yüzyılın İlk Buhranı (Kırmızı Yayınları, 2010), Aman Piyasalar! İktisat, Küreselleşme, Medya (Kalkedon Yayınları, 2007) ve Kent Hakkı’ndan İsyan’a (Agora, 2013).

Devamını Göster
Doktorasını Massachusetts Institute of Technology’de (ABD) tamamladı, Harvard Üniversitesi, M.I.T. ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Halen École des Hautes Études en Sciences Sociales’da...

Doktorasını Massachusetts Institute of Technology’de (ABD) tamamladı, Harvard Üniversitesi, M.I.T. ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Halen École des Hautes Études en Sciences Sociales’da (Fransa) ikinci doktorasını bitirmeye çalışıyor. The Erotic Margin: Sexuality and Spatiality in Alteritist Discourse (1999; Türkçe çevirisi: Batının Cinsel Kıyısı: Başkalıkçı Söylemde Cinsellik ve Mekânsallık, 2002), Çerkes Güzeli: Bir Şarkiyatçı İmgenin Serüveni (2004), ve Bedeni, Toplumu, Kâinâtı Yazmak: İslâm, Cinsiyet ve Kültür Üzerine (2011; 3. basım 2017) başlıklı kitapların yazarı; Turkey in Transition: New Perspectives (E. Ahmet Tonak ile, 1987; Türkçe çevirisi: Geçiş Sürecinde Türkiye, 1990; 6. basım 2014), M. Uğur Derman 65. Yaş Armağanı (2000), Avrupalı Esireler ve Müslüman Efendileri: “Türk” İllerinde Esaret Anlatıları, (2005), Women in the Ottoman Balkans: Gender, Culture and History (Amila Buturović ile, 2007; Türkçe çevirisi: Osmanlı Döneminde Balkan Kadınları: Toplumsal Cinsiyet, Kültür, Tarih, 2009), Calligraphy and Architecture in the Muslim World (Mohammad Gharipour ile, 2013), Aşk-ı Nebî: Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber (2014), Türk Mimarisinde İz Bırakanlar: Türk Mimarisinde Abide Şahsiyetler (heyet üyesi olarak, 2015) ve Hûbân-nâme-i Nev-edâ: Bir İstanbul Esnaf Güzellemesi (2017) başlıklı kitapların editörüdür. Bir hayli de makale yazdı. Başlıca ilgi alanları İslâmî kitap sanatları; İslâm toplumlarında toplumsal cinsiyet, cinsellik, beden ve mekân; İslâm’da hayvan ve çevre; İslâm’da hafî ilimlerdir.

Devamını Göster
Sayfa Başına Git