05 Aralık 2018 Çarşamba

• Müsaadenizle Açüklüyorum
    Belki bunları söyleyerek bile açükleme yapıyor olabilirim. Fakat bu sefer sırtımı, eşitsiz bir şekilde ele geçirilen haklara değil, bianet’in erkeklere erkek ......

28 Kasım 2018 Çarşamba

• Yapay Aptallık
    Aynı işyerinde çalışan bir erkek elemanın Güler Sabancı’ya, Leyla Alaton’a mobing yaptığını, taciz veya şiddet uyguladığın düşünebilir miyiz? Düşünemeyiz. ...

21 Kasım 2018 Çarşamba

14 Kasım 2018 Çarşamba

• Erkekliğin Tembellik Hali
    Kadınları çalışma hayatına katılmasıyla dengelerin bozulmasının üstünden nesiller geçmesine rağmen alışkanlıklar, avantajlar erkeklerin yararına olduğu için müesses nizamı korumaya çalıştık. ...

07 Kasım 2018 Çarşamba

• Erkekler Bi' Sussun
    Çalıştığımız gazetelerde, televizyonlarda, üniversitelerde, kısacası hemen her yerde, bugüne kadar kadınların erkeklerle eşit olmadığını dillendirmemişiz, sorgulamamışız, dert etmemişiz. ...

31 Ekim 2018 Çarşamba

24 Ekim 2018 Çarşamba

• Önce Çocukları ve Kadınları Kurtarmak!
    Kadınlar, kötü erkeklerin elinden iyi erkekler tarafından kurtarılması gereken değerli varlıklardı gözümüzde. “Prensesi kurtarmak” oyunu oynardık. Dayımın güzel kızı Gökçen, ya ......

17 Ekim 2018 Çarşamba

10 Ekim 2018 Çarşamba

06 Ekim 2018 Cumartesi

03 Ekim 2018 Çarşamba

• Erkekler ve Sömürgeciler
    Erkeklikle hesaplaşmayı tamamlamak kolay değil. Biriktirdiğimizi sandıklarımız çok hızlı bir biçimde yok olabildiğinden ‘aştım’ demek imkansız. Bu, sürekli yeniden yüzleşilmesi gereken ......

26 Eylül 2018 Çarşamba

19 Eylül 2018 Çarşamba

• Anam Anam, Canım Anam, Erkek Anam!
    Şu halde babalık, kadını anneliğe iterek kendine alan açmaktır. Ve bu alan iktidar mefhumunun at koşturduğu kontrolsüz ve şiddeti dışarıda bırakmayan ......

12 Eylül 2018 Çarşamba

• Aynaya Bak!
    ... falan filan… bilenler bilir o zamanlar işler böyleydi. Kız ısrar edince de ittim, yanımdaki arkadaşlar uzaklaştırdılar. O aşk da oracıkta ......

05 Eylül 2018 Çarşamba

• Kimin Gücü Kimin Gücüne Yeterse!
    Çünkü biliriz, şiddet sarmalında ‘gücü gücü yetene’dir. O erkek sürülerinde zayıf olan bir ‘boyalı kuş’a dönüşür. Herkesin gücü de ona yeter ......

29 Ağustos 2018 Çarşamba

• İtirazım Var!
    Eğer varsa, itirazımız genelde kısık sesli kalıyor. İtirazlarının cılızlığının, bu hâkim erkeklik biçiminin kendisini yeniden üretebilmesi için gerekli koşulları sağladığına kuşku ......

22 Ağustos 2018 Çarşamba

• Yüz(süz)leşme!
    Rahatsız mı oldunuz? Dedim ya, yalnızca yaptıklarımızla değil, hayal dünyamızı dolduran günahlarla da yüzleşmek zorundayız. Kadınları, çocukları erkekliğiyle yok eden her ......

15 Ağustos 2018 Çarşamba

08 Ağustos 2018 Çarşamba

• Sonrası İçin 7/52
    Ne itiraflar ne kahramanlık anlatıları ne büyük vicdan gösterileri ne de üstlenilen rezillikler ön açıcı. Sessiz, deklarasyonsuz içten doğruların orada olduğunu ......

01 Ağustos 2018 Çarşamba

• Hafıza-i Erkek İnkâr İle Mâlûldür!
    Ama işin aslı şu ki, dünyaya erkek olarak gelen ve zamanla bununla hesaplaşmayı tamamladığına inananlarda bulunabilecek bir tür hafıza kaybım var. ......