Zeytin Sempozyumu Sonuç Bildirgesi Açıklandı
Altınoluk Belediye Başkanı İsmail Aynur, Oturum Başkanları Yrd.Doç.Dr. Mihriban Korukluoğlu, Prof.Dr. Nazmi Oruç, Dr. Mustafa Tan, Prof.Dr. Akın Olgun ve Prof.Dr. Muammer Kayahan imzasıyla açıklanan sonuç bildirgesinde, zeytinciliğin eski parlak günlerine dönmesi için şu öneriler yapıldı:
Zeytinin kurtuluşu
* Miras kanunun değiştirilerek zeytin sahalarının daraltılmasının önlenmelidir.
* Fidan üretiminden pazarlamaya kadar Avrupa Birliği'nde (AB) uygulanan destek modelinin uygulanmalıdır. Örneğin;
a) Yeni plantasyonlara teşvik
b) Eski plantasyonların gençleştirilmesi
c) AB'deki fiyat ve prim politikasının yerleştirilmesi
d) Hasatta mekanizasyona destek verilmesi
* Ülkemiz zeytinliklerin yüzde 75-80'inin meyilli bulunması nedeniyle, ilaçlama ve gübrelemenin yeterince yapılamaması ve Dünya pazarlarında artan talepler de göz önüne alınarak, organik ürün yetiştiriciliği desteklenmelidir.
* Zeytinde hasat tarihinin verim ve kalite unsurları ve gecikmeler de dikkate alınarak daha erken başlatılmalıdır.
* Zeytin üretimimizin kararlılığı sağlanmalı, var-yok yılları arasındaki verim farkının en aza indirilmesine yönelik tarımsal eğitim-yayım çalışmalarına AB modelleri dikkate alınarak ivedilikle başlanmalı, üreticilere Tarım Bakanlığı ve diğer kuruluşlarca yoğun eğitim verili ve bu konuda medyanın desteğinin alınması sağlanmalıdır.
* Zeytine dayalı envanter rakamlarının yeterince inandırıcı ve bilimsel olmadığı, bu durumun zeytin ve zeytinyağı bilançolarımızın tespitinde handikap teşkil ederek ulusal politikamızın belirlenmesinde sorunlar yaratması nedeniyle, bilimsel bir şekilde envanter çalışması ve zeytin ağacı sayımına gidilmesinin desteklenmelidir.
* Erozyonu önleyici faaliyetlerin desteklenmesine yamaç arazilerdeki zeytinlerin daha verimli hale dönüştürülmesi ve erozyonun önlenmesi için teraslama yapılmalıdır.
* Zeytinlerin işletmelere taşınmasında çoğunlukla kullanılan ve önemli kalite kayıplarına neden olan naylon veya plastik çuvallarda taşımanın engellenmeli ve kasalarda taşıma desteklenmelidir.
* Her yıl 3.5 milyon civarında yeni dikilen zeytin fidanının yüzde 90'ının Gemlik çeşidi olduğu ve bu durumun ileriki yıllarda pazarlama açısından sorunlara yol açabileceği düşüncesiyle diğer yağlık ve sofralık zeytin fidan dikimleri teşvik edilmesi sağlanmalıdır. (NA)