Yurttaşlar Heyeti Şemdinliye Gidiyor
Heyet, yaptığı açıklamada, "Çok yönlü provokasyonlarla yeniden şiddet ve terör ortamına çekilmek istenen Şemdinli halkıyla dayanışmak amacıyla bölgeye gitme kararı aldığını" bildirdi.
Halkı tahrike yönelik saldırılara karşı yurttaş dayanışmasının güçlendirilmesini hedeflediklerini ifade eden heyet, bu türden provokasyonların sorumlularının açığa çıkarılması için ısrarlı ve kararlı olunacağını vurguladı.
Grupta yer alanlar; üç gün sürecek, Hakkari ile Yüksekova'yı da kapsayacak gezi sırasında, bölgedeki yurttaşların yanı sıra yerel yöneticilerle de görüşeceklerini ifade ettiler.
Heyet ayrıca, bombalı saldırıda tahrip edilen Umut Kitabevi'ni de ziyaret ederek, yeniden kurulması için çok sayıda yayınevinin sağladığı kitapları iletecek.
Geziye Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) Genel Başkanı Salim Uslu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Musa Çam, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Göyçe ve İstanbul Tabip Odası (İTO) Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy 'un yanı sıra katılması kesinleşen yazar, gazeteci, hukukçu, akademisyen ve çeşitli sivil girişimlerde yer almış yurttaşların isimleri şöyle:
Mehmet Ali Aslan, Oya Baydar, Ali Bayramoğlu, Bahri Belen, Ayşe Berktay, Ahmet Hakan Coşkun, Murat Çelikkan, Adalet Dinamit, Özlem Dalkıran, Tarık Ziya Ekinci, Yiğit Ekmekçi, Fatma Gök, Berat Günçıkan, Ercan Karakaş, Osman Kavala, Çiğdem Mater, Mesut Öztürk, Özdem Petek, Fikri Sağlar, Vecdi Sayar, Derya Sazak, Hakan Tahmaz, Mebuse Tekay
Van, Muş, Ağrı, Diyarbakır Baro başkanları ve üyelerinin de heyete Van'dan katılacakları bildirildi. (KÖ)