Yunanistanla Ekonomik İşbirliğinde Futbol
Yunan-Türk İş Konseyi Başkanı Panagiotis Koutsikos ile Yunan kamu ve özel sektörü temsilcileri Balıkesir Sanayi Odası (BSO) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Rona Yırcalı'nın davetiyle Balıkesir'e geldi.
Heyet, Vali Utku Acun'u ziyaret ettikten sonra Türk-Yunan İş Konseyi toplantısına katıldı.
Önce bankalar
Bankaların Türkiye'ye ilgisinden çok memnun olduklarını kaydeden Koutsikos, Yunanistan'ın milli bankası Etniki'nin ve Novabank'ın Türkiye'de faaliyette olduğunu, Pieros Bankası'nın da Türkiye'de yatırıma hazırlandığını söyledi.
Finans sektörünün Türkiye'ye gösterdiği ilginin diğer yatırımların artmasının "en ciddi gösterge" olduğunu kaydeden Koutsikos, şöyle konuştu:
* 4 büyük Yunan şirketi, telekomünikasyon ve bilgi aktarma konularında yatırım aşamasında.
* Çok ciddi görüşmeler ve yatırım çalışmaları sürüyor. Aynı ilgi Türk şirketlerinde de var. Ben kişisel çabalarımla 20 şirketi karşılaştırdım, tanıştırdım.
Konsey Avrupa Futbol Şampiyonasına talip
Türk-Yunan İş Konseyi olarak 2008'deki Avrupa Futbol Şampiyonası'na talip olduklarını kaydeden Koutsikos, şöyle dedi:
* Türk-Yunan İş Konseyi Başkanı Şarık Tara ile karar aldık ve 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'na talip olduk.
* Ülkelerimizin Kültür Bakanları da bir araya gelerek, bu talebimizi siyasi karar alarak pekiştirdiler.
* 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın yarı maçların Yunanistan'da yarı maçların Türkiye'de olması için projeler yaptık. Gerçekleşirse her iki ülkeye de milyon Euro'lar girecek.
Kalimerhaba komşu!
Edremit Ticaret Odası'nın düzenlediği Yunanca kursuna öğretmenden, turizmciden kuyumcuya, iş dünyasından profesyonel yöneticilere, farklı mesleklerden 140 kişi katıldı.
Yunanistan'da okuyan Kimyager Necmi Alioğlu'nun ders verdiği kurs Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinde 2 ay sürecek.
Edremit Ticaret Odası Başkanı Leyla Kökden, "Kursiyerlerimiz toplam 60 saat sonunda orta derece Yunanca öğrenmiş olacaklar" dedi.
"Midilli Ticaret Odası ile ortaklaşa çalışmalarımız var. Dil kursuyla, görüşmelerde dil sorunu ortadan kalkacak. Türk-Yunan şirketleri karşılıklı yatırım için çok ciddi görüşmeler sürüyor." (NM)