Yüksekovada Teşhiş Edilemeyen Salgın
Çolakoğlu, Yüksekova'da viral bir enfeksiyonun mevcut olduğunu olası hastalığın tifo ve brucellaya benzeşen özellikler taşıdığını, hastalığın halk arasında kuş gribi endişesine neden olduğunu ancak henüz böyle bir tehlike görmediklerini söyledi.
Yüksekova'da salgın endişesi
Yüksekova'da durumu ağır olan hastaların Van'a sevk edilmesine rağmen hastalık konusunda kesin bir teşhisin halen konulamamasıyla ilgili SES Yüksekova Şubesi'nden Çolakoğlu, dün (Salı) günü bir açıklama yaparak yaşanan durumu doğruladı.
Çolakoğlu, "İlçemiz genelinde görülen bir viral enfeksiyon tablosu mevcuttur. Tablo olarak tifo, brucellaya benzeşen özellikler taşıyan bir seyir söz konusu. Fakat klinik tablolarda brucella veya tifonun bir iki örnek dışında pozitif çıkmadığı görüldü" dedi.
Çolakoğlu, Halkta görülen bu viral enfeksiyonun hastaya taşınma yolu tespit edilemediğini de belirtti. Çolakoğlu, hastalık için iki neden olabileceğini açıkladı:
* Yanı başımızdaki savaşın doğayı olumsuz etkilemesi ve yağışlarla beraber içme suyuna karışıp soframıza kadar gelmesi.
* Altyapı eksikliği, kanalizasyon sularının içme sularına karışması olasılığı.
Kuş gribi korkusu
SES temsilcisi Çolakoğlu, halk arasında bu hastalığın endişeye yol açtığını belirterek, "İnsanlarda bu hastalığın varlığı ve yarattığı rahatsızlık kuş gribi hastalığı korkusu. Ancak bu hastalığın kuş gribi olması konusunda tespit edilen pozitif bir vaka yok" dedi. (EZÖ)