KTÜ'de öğrenim gören bir grup üniversite öğrencisi halen mecliste görüşülen YÖK tasarısının geri çekilmesi yönünde imza kampanyası başlattılar.Öğrenciler Uzunsokakta başlattıkları ve TBMM'ye gönderecekleri imza kampanyasının gerekçesini ise şöyle açıkladılar: "Türkiye son bir yıldır ciddi bir ekonomik kriz yaşıyor. Krizin etkileri halkın yaşamında önemli tahribatlara yol açtı. İşsizliğin önlemeyen yükselişi, işten çıkarmalar, ücretlerin reel olarak azalması halkın alım gücünün de her geçen gün düşmesine neden oluyor.Ülkede açlık ve yoksulluk manzaralarının artarak yaşandığı bir ortamda 2002 Yılı Bütçesinde eğitime ayrılan payın düşürülmesinin ardından yükseköğdetimin finansmanı amacıyla hazırlanan yasa tasarısı ülkenin gerekçeleriyle bağdaşmamaktadır. TC Anayasası'nın Eğitim ve Öğrenim Hakkı başlıklı 42.maddesi, "Kimse eğitim ve öğrenim hakkından mahrum bırakılamaz" der ve eğitim ve öğrenim hakkını devlet güvencesine alır.
Ocak ayından itibaren görüşülmeye başlanacak olan "Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı" ise bunun tam karşıtı bir anlayışıyla hazırlanmıştır.Yasa tasarısı,yükseköğrenim görme hakkını,milyonlarca işçi ve emekçi ailesinin evlatları için olanaksız hale getirdiği gibi şu an herhangibir yükseköğrenim programına kayıtlı yüzbinlerce emekçi çocuğunun da eğitimini bırakmasına yol açacaktır.Yasa tasarısının yasallaşması halinde TBMM milyonlarca emekçi çocuğunun anayasal hakkının gasp edilmesine, yükseköğretim kurumlarının sadece parası olanın eğitim alabileceği ayrıcalıklı kurumlar haline getirilmesine imça atmış olacaktır. Bu nedenlerden dolayı yasa tasarısının TBMM gündeminden geri çekilmesini talep ediyor; yükseköğrenimin parasız, bilimsel ve demokratik olmasını istiyoruz"