Yoğun Göç, İşsizlik Kapkaçcılığı Arttırıyor
Grup adına açıklama yapan Prof Dr Nurselen Toygar, "kapkaç olaylarındaki artışın yasaların yetersiz kalmasıyla açıklanamayacağını" belirterek, "Eğitim ve uzun vadeli çabalar gerekli" diyerek şu bilgileri verdi.
"Çözüm ceza vermek değil"
* İzmir, olay istatistiklerine göre, İstanbul'dan sonra kapkaç olaylarının en çok yaşandığı ikinci şehir.
* Ekonomik sıkıntılar, göç ve beraberinde ortaya çıkan sosyal sorunlar nedeniyle kapkaç olaylarında artış yaşanıyor.
* Kapkaç olaylarının sona erdirilmesinde önemli olan, çocuk yaştaki gençlerin topluma kazandırılabilmesi ve uzun vadeli çözümler üretilmesi.
* Cezai müeyyideler mutlaka olmalı ve hiçbir şey cezasız kalmamalı. Ama, cezaların ağırlaştırılması, soruna kesin çözüm olmaz. Çözüm, yoğun göç alan bölgelerdeki vatandaşlarımızın rehabilite edilmesi.
* Ege Üniversitesi işbirliğiyle İzmir'de özellikle göç alan bölgelerde Aile Okulu Projesi ile çözüme katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Buralarda yaşayan ailelere anne-baba-çocuk iletişimi, çocuk sayısı, aile içi şiddet konularında eğitim veriyoruz.
* Çocukların sokağa düşme riski varsa, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığıyla gençlik ve toplum merkezlerine, annelerle ilgili sorun varsa kadın sığınma evlerine, çocuk sayısında sorun varsa aile planlama kuruluşlarına yönlendiriyoruz.(NK)