Yerel Yöneticiler ABden Habersiz
Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisinin belediye yöneticileri ve muhtarlarla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, katılımcılar AB süreciyle ilgili yeterli bilgiye sahip değil; idari-mali özerklik istiyor, katılımcılık ve şeffaflığı ise geri plana itiyorlar
Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi, Avrupa Birliği (AB) Sürecinde Yerel Yönetimler projesi çerçevesinde Şanlıurfa, Yalova, Adapazarı, Tekirdağ, Bingöl, Gaziantep, Mardin, Şırnak, Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Siirt, Van, Antalya, Çorum, Diyarbakır, Isparta, İstanbul ve Nevşehirde bir araştırma gerçekleştirdi.
138 belediye çalışanı ve 100 muhtarla yüz yüze yapılan görüşmelerde, yerel yöneticilerin AB sürecinde yaşanan ilişkileri, bu ilişkilerin taşıdığı olanak ve zorlukları nasıl gördükleri incelendi.
Araştırma sonuçlarına göre, yerel yöneticiler Avrupa Birliği (AB) uygulamaları ve Türkiyenin ABye üyelik süreciyle ilgili yeterli bilgiye sahip değil; katılımcılar daha fazla idari ve mali özerklik istiyor; katılımcılık ve şeffaflığı ise geri plana atıyorlar.
Katılımcılar, özerk yerel yönetimin hayata geçirilebilmesi konusunda fikir beyan etmekle birlikte, yüzde 79u bir veya iki temel öneride bulunabildi. (BB)