Yeni Bir Cennet Yaratıyor
Bu amaçla, kuşların önemli bir üreme alanı olan Manyas Çayı Deltası'ndaki kuluşka alanlarının sınırları belirlenerek bu alandaki koruma çalışmalarının yürütülmesi içi Çevre Bakanlığı koordinatörlüğünde bir protokolün hazırlanmasına karar verildi.
Bu protokolün tarafları Çevre Bakanlığı Balıkesir Valiliği ile Manyas Kaymakamlığı ve Manyas Belediye Başkanlığı olacak.
Bu protokolü Çevre Bakanlığı adına Çevre Koruma Genel Müdürü Serap Kuleli, Balıkesir Valiliği Kaymakam Erol Özkan ve Manyas Belediyesi adına Belediye Başkanı Necmi Çetin imzalamaya yetkili kılındılar.
Manyas Çayı'nın, Kuş Gölü'ne döküldüğü yerde oluşan Manyas Çayı Deltası'nın Ramsar sözleşmesi prensiplerine uygun olarak korunması akılcı kullanımı ve yönetimin sağlanması için Çevre Bakanlığı Balıkesir Valiliği ve Manyas belediye Başkanlığı arasında yapılacak işbirliği protokolün konusunu oluşturuyor.
1994 yılında Ramsar Sözleşmesi listesine dahil edilen Kuş Gölü'nde korumaya değer önemli yaşama ortamlarıdan biri olan Manyas Deltası'nın, Çevre Bakanlığı'nca hazırlanacak olan plan, proje ve esaslar dahilinde Balıkesir Valiliği'nde destek ile Manyas Belediye Başkanlığı'nca korunması kullanımı ve yönetilmesinin sağlanması protokolün amacı.
Alına korumacı, akılcı kullanımı ve yönetimi için gerekli planlar ve projeler Ramsar Sözleşmesi Prensipleri çerçevesinde Çevre Bakanlığı tarafından hazırlanacak ve uygulanmak üzere Manyas Belediye Başkanlığı'na verilecek.
Bu plan ve projelerin uygulanması ve uluslararası kuruluşlardan kaynak temini konularında gerektiğinde Çevre Bakanlığı'nca Manyas Belediye Başkanlığı'na destek sağlayacak.
Manyas Kaymakamlığı koruma ve denetim faaliyetlerinde Manyas Belediye Başkanlığı'na gerekli desteği verecek.
Belediye Başkanlığı'nın yaptığı çalışmaları Valilik adına denetleyecek ve yapılan faaliyetlere ilişkin her yıl Aralık ayında Valiliğe rapor sunacak.
Manyas Belediye Başkanlığı, alanın korunması, akılcı kullanımı ve yönetimi için gerekli olan alt yapı ve tesisleri Çevre Bakanlığı'nca yapılan ya da yaptırılan projelere uygun olarak kuracak. Yine alanın tanıtımı, geliştirilmesi, izlenmesi, korunması, kontrol ve denetimine ilişkin iş ve işlemler Çevre Bakanlığı'nca hazırlanan plan, proje ve esaslar dahilinde yürütülecek.
Kuş gözlemek, fotoğraf ve belgesel film çekmek amacıyla alana gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerden her yıl Valilikçe belirlenecek miktarda makbuz karşılığı ücret alınacak. Eğitim amacıyla alanı ziyaret eden öğretmen ve öğrenciler ile bilimsel çalışma yapanlardan griiş ücreti alınmayacak. Bu amaçla elde idehle gelir alanın tanıtımı, izlenmesi, korunması ve geliştirilmesi için kullanılacak.
Belediye Başkanlığı her yıl Aralık ayında, bu protokolde öngörülen faaliyetlerine ilişkin rapor hazırlayacak ve bu raporu Çevre Bakanlığı ve Balıkesir Valiliği'ne sunacak.