Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 2 May 2011 11:53
 ~ Modified On: 30 October 2013 23:58
7 min Read

BİA MEDIA MONITORING REPORT

World Press Freedom Day Welcomed by 103 "Defendants of Opinion"

By 31 March, 5 journalists were in prison for their writings, another 42 press members in the context of operations like "Ergenekon" and other major trials and investigations. Within 3 months, 13 people were sentenced to monetary fines and almost 22 years in jail on the grounds of their opinions on the Kurdish question.
World Press Freedom Day Welcomed by 103 "Defendants of Opinion"
İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi...

İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi olan bianet sitesinde, Hukuki Destek Masası koordinatörü, ifade özgürlüğü editörü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 4.800'den fazla imzalı haber ve makalesi bulunuyor. Bizim Gazete ve Güncel Hukuk dergisi için haber ve makaleler yazdı. Halen bianet'te Medya Gözlem Raporları'nı hazırlıyor.

show more
related news
Back to Top