Üniversiteliler Yol Parası Bulamıyor
Yüksekova Kaymakamlığı bu başvuruları inceliyor.
Geçen yıllarda öğrencilere verilen yol paraları, bu yıl kazanan öğrencilerin umudu olmaya devam ediyor. Yüksekova Belediyesi, bazı sivil toplum örgütleri ve bazı iş çevreleri, üniversiteyi kazanan öğrencilere burs veriyordu.
Ancak bu yıl, maddi durumu iyi olmayan ve ÖSS'yi kazanmış birçok öğrenci, kayıt yaptırmak için yol parası bulamıyor.
İsmini vermek istemeyen birkaç öğrenci velisi: "Öğrencilerimizi kaydetmek için yol parası bile bulamıyoruz. Daha önceleri kaymakamlık, belediye, sivil toplum örgütleri ve iş adamları yardımcı oluyordu. Ancak bu yıl bu konuda duyarlı kimseyi bulamıyoruz. Gençlerimiz ÖSS'yi kazanmışsa, gelip bu topluma yararlı olacaklar, herkes kazanan öğrencilere kendi çocuğu gibi bakmalı. Kimse 'bana ne' dememelidir. Bu konuda Valilik, kaymakamlıklar, belediyeler, sivil toplum örgütleri, zengin iş çevreleri bu konuda duyarlı olmalıdırlar" dedi.
ÖSS'yi kazanan öğrencilerse, "Kazanmak için çok çalıştık ve kazandık; ama bundan sonra ne yapacağız bilemiyoruz" diye konuştu. (TK)