Unifar Yöneticilerine 20 Yıl Hapis İstemi
Gebze Cumhuriyet Savcısı Kemal Bayık iddianamesinde, Unifar firmasında yönetici olan ve atıkların satılmasını, depolaması ve denetiminden sorumlu olan üç kişinin beş yıldan 20 yıla kadar hapis, bin güne kadar adli para cezası talep etti.
"181'in 1. fıkrası olmasa da 4. fıkrası yürürlükte"
Daha önce varillerin Tuzla'da bulunmasından dolayı soruşturmayı yürüten Tuzla Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Albayrak çevreyi kasten kirletmekten dolayı hapis cezası öngören yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 181. Maddesinin yürürlülük tarihinin 12 Ekim 2006 olması nedeniyle faillere "görevsizlik" kararı vermiş, dört kişi serbest bırakılmıştı.
Avukat Ali Arif Cangı ve avukat Gökhan Candoğan daha önce konuyla ilgili bianet'e yaptıkları değerlendirmede yürürlüğü Ekim 2006'ya ertelenen TCK'nin 181. ve 182. Maddelerinin 1. Fıkraları dışında kalan bütün hükümlerinin şu anda yürürlükte olduğunun altını çizmiş ve yürürlükte olan fıkralarından hareketle savcının dava açabileceğini aktarmışlardı.
Varillerin sahibinin Unifar isimli firmaya ait olması ve firmanın Gebze sınırları içinde bulunması nedeniyle soruşturmanın Gebze Savcılığı tarafından yürütülmesine karar verilmişti.
Savcı Bayık, Unifar firmasında görevli üç yöneticinin TCK'de "Çevrenin Kasten Kirletilmesi" suçu kapsamında 181. maddenin 4. fıkrasından, 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istedi. Zehirli varilleri taşıyıp Orhanlı'ya gömen dört kişi hakkında ise takipsizlik kararı verdi.
181. maddenin 4. fıkrası, "insan veya hayvanlar açısından tedavisi zor hastalıkların ortaya çıkmasına, üreme yeteneğinin körelmesine, hayvanların ve bitkilerin doğal özelliklerini değiştirmeye neden olabilecek niteliklere sahip olan atık ve atıklarla işlenen suçları" içeriyor.
Unifar'a tehlikeli atıkları gizlediği iddiasıyla baskın
Diğer yandan Gebze Yenihaber Gazetesi'nin haberine göre Pak Maya Grubu'na bağlı Mustafa Nevzat İlaç Sanayi'ye ham madde üreten Unifar kimya firmasının fabrika alanı içinde tehlikeli atıkların bulundurduğu ve bu atıkları gizlendiği yönündeki haberler üzerine Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğünü harekete geçti.
Müdürlüğe bağlı ekipler dün (Pazartesi) fabrikaya ani bir baskın düzenleyerek hiçbir fabrika görevlisiyle görüşmeden fabrika sahasına indiler. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri içinde zehirli atıkların saklandığı iddia edilen yerleri tek tek inceleyerek söz konusu yerlerden numune aldılar. (EZÖ)