Uğur Cankoçak Ölümünün Birinci Yılında Anıldı
ÖDP İstanbul İl başkanı Sinan Tutal'ın yaptığı açılış konuşmasından sonra, dostları Uğur Cankoçak 'ın 1962'den bu yana işçi hareketi ve sosyalizm mücadelesindeki yerini, kararlılığını anlattı.
1934'te Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde doğan Uğur Cankoçak Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) kurulduğu yıl üye olmuş, aynı tarihlerde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nda (DİSK) da sendikal mücadeleye katılmıştı.
Cankoçak yıllarca Türkiye Maden-İş, Kimya-İş, Lastik-İş sendikalarında çalıştı ve DİSK bölge temsilciliği yaptı. Kendi deyişiyle 12 Eylül öncesinin "en sert" sendikalarından olan İlerici Yapı-İş ve Tüm Maden-İş sendikalarında yöneticilik yapan Cankoçak, Mehmet Ali Aybar'la birlikte Sosyalist Devrim Partisi'nin (SDP) de kurucuları arasına katılmıştı.
Yaşamının son yıllarında işçi sınıfı için verdiği mücadeleyi çeşitli platformlarda sürdüren Cankoçak www.inadina.com adlı bir İnternet sitesi de açmıştı.
Cankoçak 2005'te, Isparta'da tedavi gördüğü Süleyman Demirel Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 71 yaşında ölmüştü. (SA/TK)