Tuzladan Sonra Batmanda da Atık Varilleri
Geçen ay çevre ödülü de alan TÜPRAŞ rafinerisi alanında atıklar için yapılan yere "geçici atık alanı" yazılsa bile kalıcı olduğuna dikkat çeken Yavuz Selim mahalle muhtarı Abdullah Demir,Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne yaptıkları başvuruların sonuçsuz kalmasından yakındı:
"Yazın kokudan, kışınsa atık sahasına atılan varillerden kaygılıyız."
"Atıklar yıllardır toprağa gömülüyor"
1955 Yılından beri üretimde olan TÜPRAŞ Batman rafinerisinin "geçici tehlikeli atık depolama sahası"nı "çevre felaketinin bir belgesi gibi" diye tanımlayan Yavuz Selim mahallesi sakinleri, yıllardır zehirli atıkların toprağa gömülmesini izlediklerini ve sonunda Çevre ve Orman Batman İl Müdürlüğü'ne müracaat ettiklerini belirttiler.
"Üstelik rafinerinin çevre ödülü de var"
Muhtar Demir, TÜPRAŞ ile aralarındaki 300 metrelik mesafe olduğuna dikkat çekiyor.
"Yaz aylarında zehirli gazların kokusundan nefes alamıyoruz. Kimyasal ve kanserojen atık içeren bu varillerin yer altı sularına karışmasından korkuyoruz. Başvurmadığımız yetkili kalmadı. Atıkların bir an önce temizlenmesini istiyoruz. Kısa bir süre önce çevre ödülü alan rafinerinin bu manzarasını görmek için yetkilileri atık depolama sahasına davet ediyoruz."
TÜPRAŞ Batman rafinerisi, Koç grubuna devredildiği sırada çevre ödülünü de almıştı. 23 Mart 2006 tarihinde dünyanın İngiliz belgelendirme kuruluşu British Standarts Instituon (BSİ) tarafından ISO 9001-2000 kalite ISO 14001 çevre ve OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri belgesine alan rafinerideki kimyasal atıkların İzmit'teki İzmit Atık Yakma ve Depolama Şirketi (İZAYDAŞ) tarafından temizlenmesi için de geçen yıl çalışma başlatılmıştı.
TÜPRAŞ: Atıkları İZAYDAŞ'a göndereceğiz
TÜPRAŞ Rafinerisi yetkilileri, anlaşmaya göre 1 trilyonluk bir harcamayla atık depolama sahasının tamamen temizleneceğine dikkat çektiler ve "Geçen yıl İZAYDAŞ firmasıyla protokol imzaladık. Bu firma elemanlarının en geç 3 ay içinde bu atıkları temizlemesi gerekiyor. Geçen yıl rafineriye davet edilen temizlik firması elemanları, tesisimizi bu manzaradan kurtaracak" dediler.(EZÖ/AD)