Tutuklu Yakınları Açlık Grevine Başladı
Gün TV'nin haberine göre, Tutuklu Hükümlü Aileleri Federasyonu (TUHAD-FED), hafta nedeniyle aralarında İstanbul, Ankara, Van'ın da bulunduğu 12 ilde açlık grevleri başlattı.
TUHAD-DER: CİK hak ihlallerini yasal hale getiriyor
TUHAD-DER dernek binasında yaptığı bir açıklama ile Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin koşullarına dikkat çekti.
TUHAD-DER Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Çetin'in yaptığı açıklamada, son dönemde çıkarılan "Ceza ve Tedbirlerin İnfazı Kanunu"nun (CİK), tecrit ve hak ihlallerini yasal hale getirdiğini belirterek, tutuklu ve hükümlülerin içinde bulunduğu zor şartların, yasal bir hale getirilmeye çalışıldığını söyledi.
Çetin, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası cezaevlerinde yaşananlara karşı 1982 yılının 14 Temmuz'unda, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde başlatılan ölüm orucunun anısına 14-21 Temmuz tarihlerini 'Tutuklu ve Hükümlülerle Dayanışma Haftası' ilan ettiklerini söyledi.
THYD-DER: İmralı kapatılsın
Tutuklu Hükümlü Yakınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (THYD-DER) üyeleri, "cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin içinde bulundukları şartlara" dikkat çekmek için DEHAP Ankara İl Başkanlığı binasında açlık grevi başlattı.
Burada basın açıklaması yapan THYD-DER Ankara Şube Başkanı Nedim Taş, Abdullah Öcalan'a "tecrit uygulandığını" söyleyerek, İmralı Cezaevi'nin
kapatılmasını istedi.
Taş'ın da aralarında bulunduğu 10 kişinin DEHAP Ankara İl Başkanlığı'nda başlattığı açlık grevi 21 Temmuz'da sona erecek.
İstanbul Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUAD) üyeleri de dün dernek binasında üç günlük dönüşümlü açlık grevine başladı.(KÖ)