TÜSİADdan 2 Kitap: Tarih ve Felsefe
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve Yönetim Kurulu üyesi, Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Arzuhan Yalçındağın giriş konuşmalarıyla başlayan toplantıda, daha sonra Felsefe kitabının editörü Prof. Dr. Tülin Bumin ve Tarih kitabının editörü Yrd. Doç. Ahmet Kuyaş ve Yrd.Doç. Asım Karaömerlioğlu kitapların hazırlanış yöntemi, biçim ve içeriği hakkında bilgiler verdiler, soruları yanıtladılar.
Coğrafya yeniden basılıyor
Özilhan, Coğrafya kitabına yönelik eleştirileri hatırlattıktan sonra Çocuklarımızın küreselleşen dünyayı, siyasal, ekonomik,sosyal ve kültürel alanlarda daha iyi tanımalarına ve anlamalarına fırsat verecek bilgiler içeren kitabın eğitimci ve öğrenciler tarafından son derece olumlu bir şekilde karşılandığını söyledi.
Coğrafya 2001 kitabının Talim ve Terbiye Kurulunun raporunda yer alan makul eleştiriler göz önüne alınarak yeni baskısının yapılacağını açıklayan Özilhan, söz konusu makul eleştirilerin neler olduğunu aktarmadı. Söz konusu kitapta örneğin 1974 Kıbrıs Harekatı Bu bir barış harekatı değildir görüşü savunuluyordu.
22 ayda, 35 akademisyen
TÜSİAD Başkanı, Coğrafya, Tarih ve Felsefe kitaplarının yayınlanmasıyla Çağdaş Yurttaş Üçlemesi projesini 22 ayda gerçekleştirdiklerini söyledi. TÜSİADın bu projesinde 35 akademisyenin çalışmasıyla yaklaşık bin sayfalık toplam 3 kitabın yayınlandığını belirtti.
Özilhanın verdiği bilgilere göre, kitaplar ücretsiz olarak eğitimcilere, öğretmenlere ve öğrencilere dağıtılacak.
Proje ABye adım
TÜSİAD Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, Doğan Medya Grubu yöneticisi Arzuhan Yalçındağ da kitapların içeriği hakkında kısa bilgiler verirken bu projenin Türkiyenin ABye yaklaşmasının adımlarını oluşturduğunu söyledi.
Prof. Bumin, Felsefenin gençleri cezbetmesi gerekir derken, kitabın Felsefe-Bilim-Demokrasi üçgenine dikkat çektiğini belirtti.
Yrd. Doç. Kuyaş, Tarih kitabının eleştirel ve analitik bir yaklaşımla hazırlandığını açıkladı.
Toplum ve insanlar da kitaplarda
Yrd. Doç. Karaömerlioğlu da Tarih kitabının Sadece devlet ve büyük adamları değil, toplumu ve insanları da içerdiğini belirtti.
Toplantının en renkli bölümü soru-cevap bölümü oldu. Bu bölümde Yalçındağ ve üç akademisyen, TÜSİAD üyeleri ve gazetecilerin sorularını yanıtlarken, henüz kitabı okumamış olan davetliler içerik ve biçime ilişkin bilgiler aldı.
Fransızcadan çeviri
Her iki kitabın da ağırlıklı olarak Fransızca felsefe ve tarih kitaplarının çevirisi olduğu, ancak telif bölümlerin de eklendiği belirtildi.
TÜSİAD, Türk Milli Eğitim Bakanlığının felsefe ve tarih kitapları anlayışının sabit olduğunu savunurken, militarist ve milliyetçi sıfatları kullanılmamakla birlikte bu temalar da dolaylı olarak tartışma konusu oldu.
TÜSİAD, Türk Milli Eğitiminin bu olumsuz yaklaşımlarına yanıt vermeye çalışırken bir başka ülkenin Tarih ve Felsefe kitaplarını neredeyse tam çeviri yöntemiyle Türkiyedeki ilgili okurlara sunuyor.
Her bir kitabın maliyetinin 7 milyon olduğu açıklandı. Tarih ve Felsefe kitaplarının ilk baskıları 5er bin adet yapıldı.
Soru-cevap bölümünde, kitapların hedef kitlesine ulaştırılması için yeni etkinlikler düzenlemeyi kararlaştıran TÜSİAD, bu projeyi bir sosyal sorumluluk anlayışı içinde gerçekleştirdiğini açıkladı. (RD/NM)