Türk Çayının Geleceği Rekabet Gücünde
Doğu Karadeniz Bölgesi'nin ekonomisini çayın ayakta tuttuğunu belirten Ural Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki çay alımları hakkında şu bilgileri verdi:
"Yılda 170 bin ton çay üretiyoruz"
* Bölgede 320 özel sektör fabrikadan halen 159'u işletmeciliği sürdürüyor. Bu fabrikalar ortalama günde 3 bin ton dolayında bir kapasite ile çalışıyor.
* ÇAYKUR'a bağlı 46 yaş çay işleme fabrikası 6 bin 800 tonluk bir işleme kapasitesine sahip. Yılda ortalama 170 bin dolayında kuru çay üretimi gerçekleştirilirken, bunun 160 bin tonluk bölümü iç tüketime veriliyor.
* 4 Mayıs'ta açılan yaş çay alım kampanyasının Ekim ayı sonlarına doğru tamamlanacak, bugüne kadar 520 bin ton dolayında yaş çay alındı, bundan da 88 bin ton dolayında kuru çay üretildi..
210 bin aile çay için çalışıyor
* Üreticilere 59 trilyon liralık ödeme yaptık.
* Bölgede 210 bin üretici aile tarafından 767 bin dekar alanda çay tarımı yapılıyor. Çay sektöründe kampanya sezonunda 22 bin dolayında işçi çalışıyor.(NK)