Tuncelide Gençlik Kültür Merkezi Açıldı
Çetin Oraner, Koma Çar Newa ve Suavi'nin de müzik dinletisiyle yapılan açılışta Belediye başkanı Songül Erol Abdil bir konuşma yaptı. Abdil, "Oldukça zengin olan dilimiz, kültürümüz ve sanatçılara ilham kaynağı olan eşsiz doğamızın güzelliklerini üretip çoğaltabilecekleri böyle ortamların açılmasının önemine inanıyoruz" dedi.
Abdil, gençlerin doğayla, sanatla, kültürle, değerleriyle yoğrularak yetişmeleri için sosyal ve kültürel merkezleri çoğaltmaları gerektiğini vurguladı.
"Değerlerimizin göz göre göre yok olmaması için, gençlerimizin sevgisiz ve yalnız kalmaması için bu gereklidir. Çünkü Dersim, doğası ve Munzur'un eşsiz güzellikleriyle insanlarımıza sağlık, esenlik ve moral kaynağıdır, dili, kültürü ve inancıyla en eski tarihlere uzanan bir yaşam damarıdır, insanı esas alan yaşam felsefesiyle barışın, adaletin ve özgürlüğün simgesidir."
İçinde ders çalışmak ve kitap okumak için bir kütüphanesi bulunan merkezde, tiyatro, halk oyunları ve müzik çalışmalarının yapılacağı bir tiyatro salonu, gençlere ücretsiz İnternet erişimi sunmak amacıyla içinde 7 adet ADSL bağlantılı bilgisayar olan İnternet-iletişim birimi de var.
Atölye bölümü ise gençlere, resim, heykel ve el sanatlarına ilişkin sanatsal çalışmalar yapma imkanı sunuyor. Kültür Merkezi'nin içinde çalışmalara katılanların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir kafeterya da mevcut.
Yeni açıldığı için Gençlik Kültür Merkezinde, başta mevcut kitapların güncelleştirilmesi ve zenginleştirilmesi yönünde bir ihtiyaç var. Bunun için bir kitap kampanyası açtıklarını belirten Belediye yetkilileri, yurtdışında bulunan Tuncelilerin, aydınların, sanatçıların ve akademisyenlerin bu kampanyayı bulundukları yerde organize etmelerinin önemli olduğunu belirttiler. (NG)