Tortumda Lağım, Dere Suyuna Karışıyor
Tortum Kaymakamı Mehmet Makas, devletin imkânları ölçüsünde köylerdeki fosseptik çukuru sorununu çözme gayretinde olduklarını söyledi.
"Fosseptik çukuru şart"
Sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Tortumlular, "Köylerimizden geçen ve içilecek kadar suları temiz akan derelerimiz, bu şekilde kirletiliyor. İlgileri göreve davet ediyoruz" dediler.
İlçedeki Kazandere ve Peynirli'den gelen derelerin lağım sularıyla kirletildiğini vurgulayan köylüler, sorunun köylerde fosseptik çukurunun bulunmamasından kaynaklandığını ifade ettiler.
Kaymakam Makas: Devletin imkanları bu kadar
İlçeye 2006 sezonu için ayrılan ödenek tutarının 2,3 milyon YTL olduğunu söyleyen Makas, "Bu ödeneğin yalnızca 55 bin YTL'si kanalizasyona ayrılmıştır. Bir fosseptik çukurunun maliyetiyse 20 bin YTL'dir" dedi.
Dolayısıyla ayrılan 55 bin YTL köylerin hepsine birer fosseptik çukuru yapmalarının imkansız olduğunu söyleyen Kaymakam "Burada en büyük görev köylülerimize düşüyor. Devletin imkânları kısıtlı. Biz bu imkânlar ölçüsünde elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Köylülerimiz de bu noktada bize destek olurlarsa söz konusu sorunu aşacağımıza inanıyorum" diyor. (EZÖ/AD)