Tonguçun Yolundan Yürüyeceğiz
Köy Enstitülü öğretmenlerin yakınları ile eğitimciler, Köy Enstitüleri Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneğini kurdu. Köy Enstitüsündeki eğitimi yeniden kurmayı hedefleyen derneğin kurucuları arasında Fakir Baykurtun kızı Sönmez Dede de var.
Köy Enstitülü öğretmenlerin yakınları, Köy Enstitüsü eğitim sistemini yaratmak İçin İstanbul'da. Köy Enstitüleri Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği'ni kurdu.
Derneğin kuruluşunu İsmail Hakkı Tonguç'un ölüm yıldönümü olan 23 Haziran 2003'de kamuoyuna duyurdu.
Derneğin kurucuları arasında; Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Okçabol, İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Avcı, Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Eşme, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Kayhan, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güler Yalçın ve Köy Enstitülü Yazar Fakir Baykurt'un kızı Sönmez Dede Baykurt bulunuyor. (NK/BB)
İletişim için: Doç. Dr. Güler Yalçın, Tel: 0 216 346 77 17
e-posta: [email protected]