Temsili Milis Krizi
Her yıl bu törenler kapsamında "temsili" olarak gerçekleştirilen Kuvayi Milliye- Ermeni kuvvetleri çatışması, bu yıl kentte kimse Ermeni kuvvetlerini canlandırmayı kabul etmediği için yapılamayabilir.
Kurtuluş törenlerini düzenleyen belediyeler, senaryo gereği Ermeni asker rolü yapacak insan bulmakta zorlanıyor.
Bugüne kadar genellikle Belediye işçilerinin canlandırdığı Ermeni asker rolünü artık kimse oynamak istemiyor.
Bu rolü istemediklerini belirten işçiler, "Bundan sonra Erleni rolünü Avrupalılar gelsin oynasın, seve seve bunu kabul edeceklerinden eminiz" diyorlar.
Zor ikna edildiler ...
Aşkale ilçesinde yapılan törenlerde, Ermeni rolü üstlenmek istemeyen belediye işçileri, belediye başkanının, ilçe kaymakamının ve bürokratların araya girmesi sonucu zoraki olarak törenlerde Ermeni askerlerini canlandırdılar.
12 Mart tarihinde Erzurum'da, 18 Mart'ta Pasinler'de ve 19 Mart'ta Horasan'da yapılacak törenlerde de aynı sıkıntının yaşanacağı düşünülüyor.
Ilıca Belediye Başkanı İsmail Efe, Ermeni asker rolü için işçileriyle bir görüşme yaptı.
Belediye Başkanı Efe, işçilere, "bu sadece bir rol, kurtuluşumuzun bir canlandırılması. Yıllardır yaptığımız bir tören. Çocuklarımızın, bu ülkenin nasıl kurtulduğunu görmeleri açısından önemli" demesine rağmen, işçiler, Ermeni rolüne yanaşmıyor.