Temp
Gençlerden Ali Avcı ve Ali Keklik şimdi askerde; Levent Hamurcu ve Metin Subaşı ise askerliklerini tamamladıktan sonra memleketlerine döndüler. Hamurcu ve Subaşı, işsizlikten yakınıyor.
Subaşı ve Keklik, suçlarını itiraf etmiş "canları çektiği için baklava çaldıklarını" söylemiş; Hamurcu ve Avcı ise "olayla ilgilerinin olmadığını" söyledikleri halde ceza almaktan kurtulamamıştı.
9 yıl hapse mahkum edilen Subaşı ve Keklik 3 yıl 8 ay, 6 yıl hapse mahuk olan Avcı ve Hamurcu ise 2.5 yıl cezaevinde kalmıştı.
Subaşı iş bulamıyor
Metin Subaşı şu anda iş arıyor. Babası Servet Subaşı, "Oğlum askerden döndüğünden beri iş arıyor, ancak bulamıyor. Onun her şeyi geçmişte bırakmasını, işini kurmasını ve mutlu bir yuva kurmasını istiyorum. Ona daima maddi ve manevi destekte bulundum ama, artık benim de gücüm tükeniyor" dedi.
"Levent'in tedaviye ihtiyacı var"
Levent Hamurcu'nun ağabeyi Mehmet Hamurcu ise, kardeşinin masum olduğu halde cezaevinde yattığını savunuyor.
Kardeşinin başına gelenlerden çok etkilendiğini ve psikolojik tedaviye ihtiyaç duyduğunu savunan Hamurcu, "Kardeşim olayların etkisini üzerinden atamadı. Askerden döndüğünden beri kimseyle görüşmüyor. Evimizin damında güvercin besliyor. Psikolojik tedaviye ihtiyacı var" diye konuştu.
Ali Avcı'nın ağabeyi kitap yazıyor
Askerliğini yapan Ali Avcı'nın ağabeyi Abdülkadir Avcı ise, kardeşinin başına gelenlerden sonra "bayılma hastalığına" tutulduğunu söyledi. Kardeşinin suçsuz olduğunu söyleyen Avcı, sabıkasının silinmesini istedi.
"Kardeşim suçsuzdu.Olay sırasında onların yanında bile değildi ama, masum olduğu halde cezaevinde yattı. Şu anda askerlik görevini yapıyor ama, bu olaylardan sonra ona bayılma hastalığı geldi" dedi.
Abdülkadir Avcı, kardeşi ve arkadaşlarıyla ilgili kitap yazdığını, hikayesini basacak bir yayınevi aradığını söyledi.
* Baklava Çetesi
10 Ağustos 1997'de Elmacı pazarındaki Güllüoğlu Baklava Salonu'nun kapı kilidinin kırılarak içeriden fıstık ve baklava çalınması olayını araştıran polis, 18 yaşındaki Metin Subaşı, 17 yaşlarındaki Ali Keklik ve Ali Avcı ile 16 yaşındaki Levent Hamurcu'yu gözaltına aldı.
Çocuklar ifadelerinde vitrinde gördükleri baklava ve fıstıklardan canları çektiği için hırsızlık yaptıklarını söylediler. Baklava salonunun sahibi Mehmet Güllü ise, dört gencin 5 kilogram tuzlu antep fıstığı, yedi kilogram fıstık ezmesi, 10 kilogram baklama, 15 kilogram çekilmiş fıstık çaldıklarını öne sürdü.
Dört genç, "yemek amacıyla baklava ve fıstık çaldıkları" için hapisle cezalandırılırken, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Sema Pişkinsüt, toplumun verilen cezayı içine sindiremediğini belirtti. Gaziantep Barosu Başkanı Avukat Bahattin Bozgeyik de, "verilen cezanın doğru ancak adaletli olmadığını" savundu.
* 10 Ağustos 1997'de Milliyet Gazetesi'nde Mehmet Taştekin'in haberinden alındı, vurgular Bianet'e aittir.