Geçtiğimiz yıl ilki verilen ve Elbistan genelinde 6 bin 300 çiftçinin Doğrudan Gelir Desteği için kayıt yaptırdığı Elbistan'da, bu yıl kayıt yaptıran çiftçilerin sayısı 2 bine yükseldi. Yaklaşık 15 günden beri süren kayıt çalışmaları nedeniyle, İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri 24 saat mesai yapıyor.
Dekar başına 13 milyon 500 bin lira gelir desteğinden faydalanmak isteyen çiftçiler, İlçe Tarım, Tapu-Kadastro, Nüfus Müdürlüğü ve Ziraat Odası önlerinde uzun kuyruklar oluşturuyorlar.
1 Ekim 2002 günü mesai bitimine kadar olan başvuru süresi içinde kayıtlarını yaptıran çiftçilerin, Bakanlığın oluru ile en kısa zamanda dönüm başına 13 milyon 500 bin lira karşılıksız destek alacaklarını belirten İlçe Tarım Müdürü Recep Yılmaz, bazı aksaklıkların yaşanmaması için çiftçilerin doğru bilgi vermeleri gerektiğini belirtti. Tapu-Kadastro kayıtlarında aynı isimle birden fazla tarlanın bulunduğunu, bazı çiftçilerin ise kendilerine ait olmayan tarlaları da kendi tarlası gibi göstermeye çalıştığını dile getiren Yılmaz; "Bu şekilde yapılan kayıtlar kesinlikle işleme alınmayacaktır" dedi.
Doğrudan Gelir Desteği için yapılan başvuruların, tapu kaydı, çiftçilik belgesi, vatandaşlık numarası, vergi numarası ve İlçe Tarım Müdürlüğü'nden alınan evrakların doldurularak yapılması gerektiğini belirten Elbistan İlçe Tarım Müdürü Recep Yılmaz, şunları söyledi: "Çiftçilerimize verilen Doğrudan Gelir Desteği için 15 günlük süre zarfında yaklaşık 2 bin çiftçimiz başvuruda bulundu. Geçtiğimiz yıl bu rakam 6 bin 305 olarak gerçekleşti. 1 Ekim 2002 günü sona erecek başvurular için ekiplerimiz 24 saat süre ile çalışmalarını sürdürüyorlar. Çiftçilerimizden kayıt için tapu, çiftçilik belgesi, vatandaşlık numarası, vergi numarası istiyoruz. Bunun yanında müdürlüğümüzden alınan evrakların doğru ve düzenli olarak doldurulması gerekiyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ödemelerin zamanında yapılabilmesi için çiftçilerimizin bilgilerini doğru yazmaları gerekiyor. Aksi halde, bazı tarlaların mükerrer yazılması, bilgilerin eksik verilmesi bizleri zor durumda bırakıyor. Özellikle tapu kayıtlarını alırlarken, aynı isimde kayıtlı olan fakat kendisine ait olmayan tarlaların kendi tarlaları gibi göstermeleri, bilgisayar kayıtlarında zaman kaybına yol açıyor. Bu gibi kayıtlarda kendine ait olmayan tarlaları gösteren çiftçilerimizin kayıtları yapılmayacağı gibi, evrakta sahtecilik suçundan haklarında dava açılacaktır. Bu kurallara uyan vatandaşlarımız paralarını zamanında alabilmeleri için servis ekiplerimiz 24 saat çalışıyorlar. En kısa zamanda kayıtları bitirdiğimiz taktirde ilk kayıttan itibaren çiftçilerimiz destek paralarını alacaklardır."
Doğrudan Gelir Desteği için başvurularını yapan çiftçilerin Tarım İlçe Müdürlüğü önünde oluşturdukları kuyruklar, her geçen gün uzamaya başladı. Kuyrukların en kısa zamanda bitirilmesi için İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri hızlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar