TAYADlılar Şikayetlerini Geri Aldı
TAYAD üyeleri mahkemede, yargılananların olayların asıl sorumluları olmadıkları gerekçesiyle şikayetlerini geri aldı.
"Burada yargılananlar asıl sorumlular değil"
Trabzon 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya "memura mukavemet, müessir fiil ve izinsiz gösteri yürüyüşü yapmak" suçlarından dava açılan 5 TAYAD üyesinden Zeynep Erduğrul, Nurgül Acar, Emre Bakır ve Çetin Güven ile 6 ve 10 Nisan'da Trabzon'da çıkan olaylara karıştıkları gerekçesiyle haklarında "basit müessir fiilde bulunma, güvenlik güçlerine zor ve şiddet kullanarak direnme" suçundan dava açılan 15 kişi katıldı.
Zeynep Erduğrul, ifadesinde davada birlikte yargılandıkları 15 kişinin provokasyona gelerek olaylara karıştığını, "Burada yargılananlar olayların asıl sorumluları değildir. Biz asıl sorumlulardan şikayetçiyiz. Bu nedenle bize saldıranlardan şikayetimizi geri alıyoruz" dedi.
Duruşma, eksikliklerin giderilmesi amacıyla ertelendi.
TAYAD üyeleri, duruşmanın ardından adliye binası önünde kendilerine destek vermek amacıyla İstanbul'dan gelen yaklaşık 30 kişilik grupla basın açıklaması yaptı.
"Öldürülmek istendik, tutuklandık, biz yargılanıyoruz"
TAYAD üyeleri adına açıklama yapan Zeynep Erduğrul, haklarında ortaya atılan bir yalan nedeniyle öldürülmek istenenin kendileri olduğunu, ancak tutuklanarak 4.5 yıla kadar hapis cezası istenenin de kendileri olduğuna dikkat çekti.
Olaylarda asıl sorumluların yerine sadece kurban seçilenlerin yargılandığını belirten Erduğrul, "Bu nedenle duruşmada bu kişiler hakkında şikayetçi olmayacağımızı, bu şekilde gerçek adaletin tecelli etmeyeceğini belirttik" diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından bazı vatandaşlar ile TAYAD üyeleri arasında kısa bir tartışma yaşandı. Tartışma büyümeden TAYAD üyeleri ve TAYAD üyeleriyle tartışan kişiler olay yerinden uzaklaştırıldı. (KÖ)