Taşocakları Kapatılıp Ruhsatlar İptal Edilsin
Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) dönem sözcüsü avukat Arif Ali Cangı "Çimento fabrikaları, konutların bulunduğu, insanların yaşadıkları alanlardan uzak olması gereken 1.sınıf gayri sıhhi müesseseler (GSM). Tüm İzmirliler ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bu tepkiye kulak vermeli" dedi.
Hareket başta Batıçim ve Çimentaş çimento fabrikaları olmak üzere, çevredeki tüm taşocaklarının kapatılmasını ve İzmir Büyük Şehir Belediyesi'nden GSM ruhsatlarının iptalini talep etti.
"Belediye GSM ruhsatını iptal etmeli"
İzmir'in Konak Meydanı'nda Bornova Çimento Fabrikaları ve Taşocaklarına Karşı Girişim Hareketi'nin yaptığı basın açıklamasına yaklaşık 100 Naldökenli katıldı.
EGEÇEP Dönem Sözcüsü Cangı ile EGEÇEP Yürütme Kurulu üyeleri; Oya Otyıldız, Ertuğrul Batka, Mehmet Şahin ve Erhan İçöz, 78'liler Dayanışma ve Demokrasi Derneği Başkanı Servet Ali Çınar ile çok sayıda İzmirli ise çimento fabrikalarını protestoya destek verdi.
Av.Cangı "Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki 1.sınıf gayri sıhhi müesseselerin ruhsatlandırılması ve denetlenmesi görev ve yetkisi Büyükşehir Belediyelerine ait" diyerek yetkilileri göreve davet etti.
Bornova Çimento Fabrikaları ve Taşocaklarına Karşı Girişim Hareketi; altmışlı yıllardan bu yana faaliyetlerini sürdüren çimento fabrikalarının çevreye verdiği zararların giderek canlı yaşamı ve sağlığını tehdit eder bir boyut kazandığına dikkat çekti.
"Sit alanına çimento fabrikası kuruluyor"
Hareket adına basın metnini okuyan dönem sözcüsü İsmail Gümüş sermaye ve holding sahiplerinin, acımasız kazançları uğruna, hazırlanan bilimsel raporlar yok sayılarak, uyarı ve tepkilere de kulaklarını tıkayıp, tahribatlarına devam etmelerine karşı mücadele ettiklerini söyledi.
"Çimento değirmenlerinin ve onlara malzeme sağlayan taş ocaklarının bulunduğu araziler, sit alanı ilan edilip kendi halkından sakınılırken holding sahiplerine teslim ediliyor" diyerek devleti eleştiren Gümüş, yaşadıkları çevreden örnek verdi:
"Temiz hava solumak istiyoruz"
" Pınarbaşı Bölgesi, Belkahve Bölgesi, Ulucak Beldesi, Çicekli Köyü civarı ve Evka-3'e kadar olan bölgeler 3.derecede (1/1000 ölçekli haritada) sit alanları olarak görünüyor. Buna karşılık, çimento değirmenleri ve çoğu bunlara bağlı taş ocakları, hiçbir bürokratik engelle karşılaşmadan 'kiralama' adı altında rahatlıkla işgal edilip talan ediliyor."
Gümüş, "Doğa katliamları karşısında sessiz ve tepkisiz kaldığımız sürece, zehir ve toz soluyacak, hastalanacağız, çevredeki tüm canlı yaşamı etkilenecek. Artık temiz hava solumak istiyoruz" dedi. (EZÖ)