Tarımın Geliştirilmesine Devlet Desteği
Kaymakam Cemil Aksak, sebze ve meyve tarımının yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla fide, fidan ve bağ çubukları dağıtıldığını söyledi. Verimsiz araziler ıslah edilirken, seracılığın gelişimi de destekleniyor.
Seydişehir'e bağlı köylerde Özel İdare ve İlçe Tarım Müdürlüğü'nün öncülüğünde sebze ve meyve tarımı yaygınlaştırılacak.
Seydişehir Kaymakamı Cemil Aksak, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
* Çalışmalar çerçevesinde köylülere 20 bin çilek fidesi, 3 bin 400 ceviz ve kiraz fidanı, 3 bin bağ çubuğu ve 80 adet arı kovanı dağıtıldı.
* Ayrıca üreticilere seracılığı teşvik etmek amacı ile sera yardımı yapılacak. Halen çiftçiler sulu tarım yaparken 6 adet sulama göletinden yararlanıyorlar.
Verimsiz araziler ıslah ediliyor
* Verimli arazilerin yanında, verimsiz arazilerde ıslah çalışmaları sürmekte. Fide ve fidanların yarı parasını devlet karşılıyor. 750 milyona mal olan 100 metrekarelik serayı köylü üreticilere 150 milyon liraya veriyoruz.
* Dağıtım yaptığımız kiraz fidanları Yaylacık ve diğer uç köylerde ekonomik katkı sağlayacaktır. (NH/BB)