Tarım Alanları Kebanın Suları Altında Kaldı
Öztürk, yaptığı açıklamada, bunun gerekçesini baraj gölü nedeniyle verimli tarım arazilerinin büyük bir kısmının su altına kalması olarak açıkladı.
Verimli tarlalar sular altında kaldı
Elazığ TSO, Elazığ'ın Keban İlçesi'nde, 1974'te tamamlanan Türkiye'nin önemli barajları arasında bulunan Keban Barajı'nın yapımı için 160 köy, 50 mezra,ve 11 mahallede kamulaştırma çalışması yapıldığını, çalışmayla 614 bin 975 metrekarelik tarım arazisinin su altında kaldığını hatırlattı.
Fırat Nehri üzerinde kurulan ilk baraj olan Keban Barajı, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğu bir dönemde yapılmasıyla, ülke ekonomisinin canlanması noktasında ise önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.
Barajın, kentin sosyal yapısına da önemli ölçüde zarar verdiğini öne süren Öztürk, "Baraj yapımı için yapılan kamulaştırma çalışmalarında insanlara, önemli sayılabilecek miktarlarda para verildi. Sanayi konusunda bilgi ve eğitim verilmeden ödenen bu paraları insanlar, değerlendiremedi" dedi.
"Su altında kalan o araziler, Elazığ'ın en verimli arazileriydi. Buraları tarım sektöründe kullanılsaydı kentte tarım sektörü gelişecekti ve o sektörlerde yeni yatırımlar olacaktı. Bütün bunlar değerlendirdiğinde Keban Barajı'nın Türkiye ekonomisine büyük katkıları olmasına rağmen Elazığ ekonomisine büyük zararları olduğu ortaya çıkıyor."(EZÖ/EÖ)