Tarihi Evler, Turizm ve Kültürel Miras
DOSİAD Başkan Vekili Yusuf Kocabeyoğlu, özellikle Vaniefendi, Murat Paşa, Yeğenağa, Tebriz Kapısı, Mumcu gibi Erzurum'un tarihi ve kültürel dokusunu barındıran mahallelerde yeni konut yapma girişimleri ve dikey yapılaşma nedeniyle şehrin kimliğini yitirdiğini söyledi.
"Erzurum Evleri çökme tehlikesi yaşıyor"
Kocabeyoğlu, DOSİAD'ın araştırmasının sonuçlarını şöyle açıkladı:
* Eski Erzurum evleri turizm için gelir kapısı olabilirdi ama, Kale içinde ve civarındaki bu evler restore edilemiyor.
* Narmanlı Mahallesi'nde Palandöken Caddesi'ni Cumhuriyet Caddesi'ne bağlayan güzergah üzerindeki tarihi Erzurum Evleri, eski eser olarak tescil edilmelerine rağmen, bakımsızlık ve ilgisizlikten çökme tehlikesiyle karşı karşıya.
* Seyyar satıcılar bu evleri ambar olarak kullanıyor. Yeğenağa Mahallesi'ndeki Tarihi Erzurum Evleri'nin çoğu yok edildi. Ayakta kalanlar, tarihilikleri tescil edilerek, yapı taşlarının numaralandırılmasıyla korunma altına alındı.
* Tavanları çöken evler, sahipleri maddi imkansızlık içinde olduğundan onarılamıyor.
"Binalar turizm için değerlendirilmeli"
* Bursa, İstanbul, Konya, Kayseri ve Kastamonu gibi şehirlerde, tarihi ve kültürel özellikleri yansıtan evler, devletin de desteklediği özel vakıflar ve derneklerin yardımlarıyla ayakta tutuluyor.
* Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri için de birer staj mekanı olarak kullanılabilecek evler yetkililerin ilgisini bekliyor.
* Eski Erzurum Evleri'nin otantik donanımı ve görünümüyle turizm açısından gelir getirecek eserler olduğu kanaatini taşıyan halk; resmi kuruluşların ilgi göstermemesi durumunda, buraların Palandöken'de faaliyet veren otel işletmelerine devredilmesini istiyor.
* Çifte Minareli Medrese öncelikli olmak üzere bazı tarihi eserlerin Atatürk Üniversitesi'ne kiralanması ve buraların Sanat Tarihi, Arkeoloji Ve Güzel Sanatlar Fakülte ve bölümlerince eğitim mekanları olarak kullanılması fikri halk tarafından benimseniyor.(NK/BB)