Tarihi Eser Kaçakçıları Tutuklandı
10 Mart 2002 tarihinde İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan bir ihbardan hareketle başlayan operasyonda, ihbarcı aracılığıyla numune olarak 23 parça tarihi eser ele geçirildi. Daha sonra bu parçalar, Side Müze Müdürlüğü'ne gönderildi.
Yapılan incelemede, numunelerin tarihi eser niteliği taşıdığı belirlendi. Bu olaydan 3 gün sonra adı açıklanmayan bir kişi aracılığıyla, Manavgat nüfusuna kayıtlı Mustafa Kara (31) ve Mustafa Çin (36) ile irtibata geçildi.
Buluşma yerinde bulunanlar
Söz konusu kişiler, Aşağı Pazarcı mahallesindeki buluşma yerine geldiklerinde 07-TC-083 plakalı aracın içinde beklerken yakalandılar. Daha sonra araçta yapılan aramalarda 1 küçük insan başı heykelciği, 1 metal kemer tokası ve kazılarda kullanılan 1 kürek ile 1 uzun levye demiri bulundu.
Daha sonra yapılan sorgulamada, yakalanan kişilerin, kendilerinde 3 heykel daha bulunduğunu ve bunları Sanayi civarında bir kum ocağına sakladıklarını itiraf ettikleri açıklandı.
Bir arama daha...
Bunun üzerine bir arama daha yapıldı ve çuval içinde 1 mermer heykel, yarım insan başı şeklinde 1 heykel ile 1 at veya aslan heykelciği daha ele geçirildi.
Yakalanan kişilerin, Manavgat'a bağlı Hacıobası köyünde yaşayan Sait Özbek (52) isimli kişide de çeşitli sikke ve tarihi eser bulunduğunu açıkladıkları öğrenildi. Bu bilgi üzerine, Sait Özbek ile telefonla irtibat kuran Emniyet ekipleri, alıcı rolüne girerek tarihi eserleri satın alabileceklerini belirttiler.
Manavgat-Akseki yolu üzerinde Hacıobası köyü kavşağında buluşma sağlayan ekiplerin Sait Özbek'i yakaladıkları bildirildi.
Polise satılmak istenenler
Özbek'in üzerinde bulunan ve polise satmak istediği 39 adet sikke, 1 adet at kafası heykeli, 1 adet yüzük,1 adet küçük cam kavanoz içinde 2 adet küpe, 1 adet beyaz obje ile 4 cm. uzunluğunda zincir parçasına el konuldu.
Yakalanan 3 kişiden elde edilen toplam 67 adet sikke ile 5 adet tarihi heykel için Side Müze Müdürlüğü'nden alınan ekspertiz raporunda eserlerin tamamının 2863 sayılı yasa kapsamında olduğu; alınıp, satılması ve bulundurulmasının sakıncalı ve yasak olduğu belirtildi.
Olaylarda yakalanan Mustafa Kara, Mustafa Çin, Sait Özbek ve ismi açıklanmayan bir kişi Manavgat Cumhuriyet savcılığında ifadelerinin alınmasından sonra, tutuklanarak Manavgat Kapalı Cezaevi'ne gönderildiler.(NU)